Asistent poslanca NR SR Jozefa Rajtára za stranu Sloboda a Solidarita Filip Rybanič, ktorý si podľa obvinení pozrel v banke účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka, pôjde pred súd. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry podal návrh na podanie obžaloby pre zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Už bol doručený na Krajskú prokuratúru v Nitre,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Prezídia policajného zboru Martin Wäldl. Na obžalovanie reagovala aj strana Sloboda a Solidarita (SaS). „Obžalovanie považujeme za dôkaz toho, že za súčasnej vlády sa prenasledujú tí, ktorí odhaľujú korupciu a nie tí, ktorí ju páchajú,“ píše v stanovisku hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. „Veľmi zvláštne je už len to, že informáciu o obžalovaní dostali médiá skôr ako samotný obžalovaný, resp. jeho právny zástupca,“ uviedol poslanec za SaS Jozef Rajtár. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka „je to zo strany vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka výstraha pre všetkých, ktorí by chceli reálne odhaľovať korupciu, že im ‚naši‘ ľudia pôjdu tvrdo po krku. Pred súd sa má postaviť človek, vďaka ktorému celá spoločnosť stála tvárou v tvár lžiam ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ukázalo sa, že Bašternákove 12-miliónové ‚kešu‘ neobhajoval minister Kaliňák z nejakého rozmaru, ale preto, že Bašternák je jeho obchodný partner“.

Podiel domácej hydiny v univerzitných jedálňach dosahuje len 11 percent. Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) počas mája tohto roka pripravila prieskum, v rámci ktorého oslovila všetky ministerstvá a univerzity napojené na štátny rozpočet. Hydinári zisťovali, aký je pôvod hydinového mäsa, ktoré ponúkajú vo svojich jedálňach. Zo získaných údajov vyplynulo, že najmenej hydinového mäsa je zo Slovenska. Naopak, najviac hydiny pochádzalo z Poľska, Brazílie, Maďarska a Česka. Inštitúcie, ktoré odovzdali údaje o podiele domáceho hydinového mäsa, spolu zabezpečujú stravu pre takmer 35 tisíc stravníkov denne. Uviedli to zástupcovia ÚHS na piatkovom brífingu.

Sedem osôb obvinila polícia v rámci prípadu Pytliak z trestných činov podplácania, prijímania úplatku, nepriamej korupcie a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ako v piatok novinárov informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, prípad sa týka poľovníckych skúšok na možnosť držať zbraň a strelivo. Obvinení Stanislav a Ivan v tomto prípade poskytli darčekové tašky s alkoholom a inými predmetmi členom skúšobnej komisie, aby sa vyhli povinnej teoretickej a praktickej príprave na skúšky. Okrem nich polícia obvinila aj vedúceho obvodnej kancelárie Slovenskej poľovníckej komory, troch členov skúšobnej komisie a policajta z oddelenia v Dolnom Kubíne. Vedúci kancelárie a policajt sú v tomto prípade stíhaní väzobne.

Vývojové a technologické centrum spoločnosti Adient v Trenčíne, výrobcu automobilových sedadiel, plánuje v tomto roku zvýšiť počet zamestnancov z terajších 400 na 500. Spoločnosť najnovšie otvorila stredisko na výrobu prototypov. Ide o reakciu na rozvoj automobilovej výroby v regióne strednej Európy. „V tomto roku otvárame viaceré pozície od produktových dizajnérov, konštruktérov, bezpečnostných technikov, materiálových inžinierov až po testovacích technikov. Adient ponúka uplatnenie pre skúsených špecialistov v oblasti konštrukcie a produktového dizajnu, ale aj pre čerstvých absolventov. Vďaka nášmu rozsiahlemu vzdelávaciemu program dokážeme rýchlo rozvinúť zručnosti aj práve končiacim absolventom,” povedala Stanislava Valientová, manažérka ľudských zdrojov centra.

Zavedenie povinného trinásteho platu, o ktorom uvažuje súčasná vláda, by niektoré sektory slovenského hospodárstva výrazne poškodilo. V tlačovej správe na to upozorňuje podpredseda predstavenstva personálno - poradenskej spoločnosti McROY Group Luboš Sirota. „Argument predsedu parlamentu Andreja Danka, že firmám sa darí a preto by sa mali so svojim úspechom povinne podeliť so zamestnancami, nie je na mieste. V niektorých sektoroch hospodárstva je totiž vyše polovica firiem v strate,“ uviedol. Podľa neho sa preto nedá povedať, že sa darí každému. „Firmy, ktoré dnes bojujú o prežitie, by boli postavené pred otázku: buď trinásty plat obídem, alebo zaniknem,“ tvrdí.

Rajtárov asistent Rybanič pôjde pred súd. Liberáli sa bránia

13. plat, SNS, bilbord Zdroj: Milan David

Pripravovaná novela zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá zavedie vysoké pokuty pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti za objednávanie pacientov, poplatky neodstráni. Naopak, opäť môže vniesť do systému úplatky od pacientov. Upozornila na to Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP).

Francúzsky prezident Emmanuel Macron žiada v rámci EÚ zjednotenie podmienok odmeňovania medzi vyslanými a miestnymi pracovníkmi. Európsku smernicu o vysielaných pracovníkoch preto treba rozšíriť o zodpovedajúce kontrolné mechanizmy, povedal E. Macron vo štvrtok na stretnutí s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudeom Junckerom.

Rajtárov asistent Rybanič pôjde pred súd. Liberáli sa bránia

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.