Británia v nedeľu bagatelizovala riziko, že Európska únia (EÚ) pripraví londýnsku finančnú štvrť City o vedúce postavenie vo svete po brexite. A uviedla, že skutočnú výzvu pre City predstavujú skôr New York, Tokio a ďalšie svetové finančné centrá.

Británia dokončila svoj odchod z EÚ vlani v decembri. A na poslednú chvíľu sa jej podarilo dosiahnuť dohodu o voľnom obchode s Bruselom. Tá však nezahŕňa finančné služby, ktoré sú motorom britskej ekonomiky.

Boris Johnson podpis pobrexitová dohoda
Neprehliadnite

Mladí Briti sa viac obávajú brexitu ako nákazy koronavírusom, ukazuje štúdia

Dáta zverejnené vo štvrtok (11. 2.) ukázali, že Amsterdam v januári zosadil Londýn z pozície najväčšieho akciového trhu v Európe po tom, ako Británia opustila jednotný trh EÚ.

Podľa britského ministra zahraničných vecí Dominica Raaba však skutočnou výzvu pre postavenie Londýna ako globálneho finančného centra predstavujú skôr Tokio, New York a ďalšie mestá, než európske centrá, najmä ak začnú zavádzať bariéry pre obchod a investície.

Presuny do Európy

Navyše, Británia očakáva, že jej bude pridelený štatút ekvivalencie, teda rovnocennosti v oblasti regulácie finančných služieb, ktorý uvoľní obchodovanie v tomto odvetví. EÚ totiž požiadala o informácie o zámeroch Británie odchýliť sa od pravidiel EÚ a Londýn tvrdí, že už dodal všetky potrebné doklady.

V rámci režimu rovnocennosti by každá zo strán (EÚ aj Británia) mali uznať finančnú reguláciu druhej strany. Brusel zatiaľ schválil iba dve oblasti obchodovania z desiatok, ktoré City potrebuje. Podľa Raaba Únia riskuje, že podkope svoju vlastnú konkurencieschopnosť, ak vytvorí bariéry, aby získala časť obchodov od City.

Európske úrady už po referende o brexite dali jasne najavo, že chcú, aby sa finančné aktivity denominované v eurách presunuli z Londýna do eurozóny, aby boli pod priamym dohľadom Bruselu. Britskí predstavitelia tvrdia, že aj keď londýnska City pocítila dočasný útlm, má dobrú pozíciu na to, aby mohla „profitovať z nových horizontov v obchode".