Ak ste si vyberali, alebo aktuálne vyberáte nový televízor, určite ste sa stretli s označeniami QLED alebo OLED. Na prvý pohľad podobné označenie, ale dve odlišné technológie. OLED technológiu používa množstvo výrobcov, QLED je patentovaná technológia značky Samsung. Čo v skutočnosti tieto dve technológie ponúkajú?

Čierna ukáže detaily
Technológia OLED bola v minulosti považovaná za jednotku v kvalitnom kontraste a hlbokej čiernej, čo oceníte v tmavých scénach. S vývojom QLED technológie sa však hranice stierajú. Samsung začal používať technológiu priameho zadného podsvietenia a tak zobrazenie čiernej je už porovnateľné s OLED. Vyššie modely sú navyše doplnené o špeciálnu antireflexnú vrstvu a tak je zobrazenie čiernej ešte viac umocnené. Ďalšou dominantou QLED obrazovky, na ktorú OLED zatiaľ nesiaha, je schopnosť zobraziť celé farebné spektrum pri akomkoľvek jase.

Organická vs. anorganická
OLED obrazovka (organic light-emitting diode) sa skladá z organických materiálov, ktoré samostatne emitujú svetlo. Jeden pixel je samostatná dióda, ktorá sa rozsvecuje a vypína. Podobný princíp využívajú aj displeje mobilných telefónoch. QLED (quantum dot light-emitting diode) sa skladá z anorganických materiálov, tzv. kvantových bodov, a technologicky vychádza z LED obrazoviek. Môžeme povedať, že ide o vrchol tejto technológie. QLED využíva pokročilú vrstvu kvantových bodov a špeciálnu modrú LED diódu, čím sa vytvára najčistejšie biele svetlo. Televízor s touto technológiou tak dokáže vytvoriť najvyšší jas na trhu, ktorý je v súčasnosti bezkonkurenčný. To súvisí aj so schopnosťou zobraziť rozsiahlu paletu až s miliardou farebných odtieňov. Hovoríme o tzv. 100 % objeme farieb, čiže o zobrazení všetkých farieb, ktoré existujú.

Ilustračné foto.
Zdroj: Samsung
Ilustračné foto.

Konzolové hranie
QLED TV sú vďaka svojej vysokej obnovovacej frekvencii tou najlepšou voľbou aj pre hranie na konzolách, kde hráči ocenia plynulosť. Tu je potrebné upozorniť na fakt, že pri hrách bývajú často aj statické prvky (napr. ukazovateľ skóre). Pri dlhotrvajúcom zobrazení statických častí – ako sú logá, stav skóre a pod. – sa vyskytli pri OLED televízoroch tzv. vypálené pixely, ktoré už nemajú možnosť sa regenerovať. Keďže QLED obrazovka je postavená na anorganickom základe, takýmto neduhom netrpí, čím sa logicky predlžuje jej životnosť.

Podpora softvéru
Za vynikajúcimi parametrami a kvalitou zobrazenia stojí aj vyladený softvér, ktorý riadi obrazový výstup, aby bol za každých okolností a svetelných podmienok čo najlepší. Preto sa Samsung spoľahol na svoj operačný systém Tizen, ktorý zároveň ponúka príjemný a intuitívny používateľský zážitok.

Takže ak nabudúce budete bezradne stáť pred logami QLED a OLED, spomeňte si na riadky vyššie.

Ilustračné foto.
Zdroj: Samsung
Ilustračné foto.