Bývalá litovská prezidentka Dalia Grybauskaite povedala, že je dôležité, aby ruský prezident Vladimir Putin utrpel porážku na ukrajinskom bojisku, pretože výlučne prostredníctvom medzinárodných sankcií sa nad Ruskom zvíťaziť nedá.

„Od samého začiatku tejto vojny tvrdím, že on (Putin) rozumie len jazyku sily a zastaviť ho možno len na bojisku – nie sankciami,“ povedala v rozhovore pre CNBC Grybauskaite. „Sankcie pocítime všetci a potrvá dlhšie, kým začnú účinkovať. Na bojisku by to bolo rýchlejšie,“ dodala bývalá litovská prezidentka s tým, že NATO musí Ukrajine rýchlo poskytnúť potrebné prostriedky, aby Putinova vojna trvala čo najkratšie.

Grybauskaite takisto vyzdvihla rozhodnutie Severoatlantickej aliancie označiť Rusko za „priamu hrozbu“, pričom poznamenala, že „ide o obrovský krok vpred“.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na summite v Madride v utorok povedal, že aliancia po prvý raz za viac ako desaťročie prijme novú „strategickú koncepciu“, aby dala jasne najavo svoju podporu Ukrajine. Šéf NATO zároveň vyhlásil, že Rusko predstavuje „priamu hrozbu pre našu bezpečnosť“.

Bývalá litovská prezidentka komentovala aj súčasné postavenie Číny. Tú označila za ekonomického obra, ktorého nemožno prehliadať. „Musíme sa naučiť, ako s Čínou spolunažívať, ako na ňu vplývať a ako sa chrániť, ale to má veľa nuansí,“ dodala Grybauskaite.

Ďalšie dôležité správy

Ulica v centre Kaliningradu
Neprehliadnite

Litva za zákaz prepravy tovaru cez svoje územie z Ruska do Kaliningradu nemôže, je za tým EÚ

Kybernetický útok
Neprehliadnite

Rusko zaútočilo na člena NATO. Zatiaľ len kyberneticky. Čo to znamená pre bezpečnosť štátu?

JB 21 Brusel - Americký minister obrany Lloyd J. Austin III (vľavo) pózuje zľava s estónskym ministrom obrany Kalleom Laanetom, lotyšským ministrom obrany Artisom Pabriksom a litovským ministrom obrany Arvydasom Anusauskasom pred ich stretnutím v sídle NATO v Bruseli 17. júna 2022. Trojica pobaltských štátov žiada spojencov o silnejšiu podporu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, keďže takisto pociťuje ohrozenie zo strany Moskvy, vysvetľuje DPA. FOTO TASR/AP

U.S. Secretary for Defense Lloyd
Neprehliadnite

Litva by mala pri Kaliningrade rýchlo otočiť, zaplatí najvyššiu cenu