Rusko prehráva vojnu na Ukrajine. Hoci je Moskva pripravená dobyť východné mesto Severodoneck, opäť sa ukázalo, že nie je schopná dosiahnuť väčších úspechov. Píše o tom portál Newsweek.

„Ruská armáda je zo dňa na deň slabšia, s malými vyhliadkami na celkové doplnenie zásob alebo zmysluplné posilnenie,“ povedal pre Newsweek nemenovaný predstaviteľ americkej Obrannej spravodajskej agentúry (Defense Intelligence Agency - DIA).

Väčšina expertov predpovedá, že vojna bude pokračovať niekoľko mesiacov. Mnohí tvrdia, že vývoj sa obrátil v prospech ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ale nie je to tak, píše Newsweek. Aj keď Severodoneck padá, je dôležité si uvedomiť, že Rusko už utrpelo tri veľké zahanbujúce porážky. Prvou bola neschopnosť Moskvy dostať sa do Kyjeva a zosadiť tam vládu. Ďalej to bol neúspech pri ovládnutí Charkova, ako aj neschopnosť pokročiť na juhu. Odesa a Mykolajiv už Rusko neohrozuje.

Boje v Severodonecku

Boje v Severodonecku budú pravdepodobne trvať týždeň alebo dlhšie. A ak sa zmenia na ďalší Mariupol, ešte dlhšie. „Aj keď sa Rusku v najbližších týždňoch podarí dobyť celý Donbas, stále budeme svedkami patovej situácie, v ktorej bude mať Ukrajina čoraz väčšiu výhodu,“ poznamenal predstaviteľ DIA.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj vo svojom nedeľňajšom videoprejave ubezpečil svoj ľud, že Ukrajina bojuje o „doslova každý meter“ Severodonecka.

Siverskyj Donec

Táto východná priemyselná metropola a centrum ukrajinského chemického priemyslu leží na východnom brehu rieky Siverskyj Donec, ktorá je hlavnou prekážkou pre ruské pozemné sily. Pred vojnou tam žilo približne 100-tisíc ľudí, 15 percent zostalo.

Ukrajina v pondelok oznámila, že jej sily boli vytlačené z centra mesta smerom k rieke. Niektorí spochybňujú rozhodnutie Kyjeva zaviesť húževnatú obranu Severodonecka a pýtajú sa, prečo sa ukrajinské sily nestiahli za rieku - na vyvýšeninu v meste Lysyčansk (95-tisíc obyvateľov).

„Rusi úplne kontrolujú väčšinu Severodonecka,“ priznal gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Gajdaj.

Podľa amerických tajných služieb je teraz na východnom brehu rieky izolovaných približne 8 000 ukrajinských vojakov pravidelnej armády, národnej gardy, územnej obrny a cudzineckej légie.

Rusi sa uchyľujú k delostrelectvu, aby zničili ukrajinských vojakov a ušetrili tak životy vlastnej pechoty.

Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Generál Valerij Zalužnyj tvrdí, že Rusko v zbraniach a raketách prevyšuje jeho krajinu v pomere desať ku jednej.

Držia pozície

„Napriek všetkému," uviedol Zalužnyj na Facebooku, „stále držíme pozície. Každý meter ukrajinskej pôdy je pokrytý krvou, ale nielen našou, ale aj okupantov".

Tieto straty boli podľa amerických spravodajských služieb obzvlášť zlé pre Rusko, ktoré od začiatku severodoneckej ofenzívy 18. apríla prišlo o desať vojakov za jedného ukrajinského.

Predstaviteľ DIA hovoril v tomto smere o lepšej morálke a motivácii, lepšom výcviku a velení, lepšej znalosti a využití terénu, lepšie udržiavanom a spoľahlivejšom vybavení a ešte väčšej presnosti ukrajinskej armády.

Na zabratie celého Donbasu Moskva teraz vyčlenila 45 percent všetkých svojich ozbrojených síl. Ukrajina tvrdí, že od začiatku vojny zabila viac ako 32-tisíc ruských vojakov. Americké spravodajské služby sa zas domnievajú, že počet zabitých Rusov sa blíži k 18-tisíc. Zdroje Newsweeku uvádzajú, že ďalších 65-tisíc utrpelo zranenia.

„Ruskí generáli považujú svojich ľudí jednoducho za potravu pre delá,“ vyhlásil prezident Zelenskyj.

„Takto to nemôže pokračovať donekonečna,“ hovorí predstaviteľ DIA o zmenšujúcom sa ruskom potenciáli. "Začalo sa to vycvičenými jednotkami, potom sa uchýlili k zálohám a brancom, potom prišiel na rad administratívny personál, študenti a dokonca kadeti, potom sa na bojisko ponáhľali noví odvedenci. Doslova im dochádzajú ľudia," konštatoval.

Dodávky zbraní

Medzitým zaznievajú výzvy z Kyjeva, aby Západ urýchlil dodávky zbraní. To, že Severodoneck ešte nepadol, znamená, že Kyjev sa nevzdáva ukrajinského územia a nič neodovzdáva zadarmo, keď si uvedomuje, aké slabé sú Putinove sily. Je to však aj súčasť zadržiavacej akcie - držať pozície a dúfať, že zbrane sa dostanú na front včas, aby porazili ruských útočníkov.

Ak ruské sily získajú plnú kontrolu nad Severodoneckom, ďalším krokom by bolo prekročenie rieky rieky Siverskyj Donec a útok na Lysyčansk. Odtiaľ je to len niekoľko kilometrov k hraniciam Donbasu so zvyškom Ukrajiny.

Ruské sily tento víkend zničili most cez rieku, posledné cestné spojenie medzi Severodoneckom a Lysyčanskom. Podľa gubernátora Gajdaja strata mosta znamená, že „neexistuje žiadny spôsob, ako opustiť Severodoneck vo vozidle“.

Podľa britskej vojenskej rozviedky Rusko bude musieť buď „dokončiť ambiciózne sprievodné akcie, alebo vykonať útočné prechody cez rieku“, pričom ani jedna z možností sa Rusom za posledné tri mesiace nepodarila.

„Počas nadchádzajúcich mesiacov budú patriť operácie zamerané na prekročenie rieky pravdepodobne medzi najdôležitejšie určujúce faktory v priebehu vojny," tvrdí britská rozviedka.

Podľa Newsweeku však ide len o malú časť bitky, ktorá je síce dôležitá z hľadiska ovládnutia celého Donbasu, ale nie je až taká dôležitá, aby sa zrútila obrana Ukrajiny.

Frontová línia medzi Ruskom a Ukrajinou - od východu Charkova na severe cez Donbas po južnú časť Ukrajiny a ďalej za západ k rieke Južný Bug - má dĺžku 2400 kilometrov.

Štvrtý neúspech

Generál Zalužnyj hovorí, že na takmer 1 100 kilometroch tohto frontu prebiehajú aktívne boje. Z veľkej časti okolo Severodonecka a ďalších častí Luhanskej oblasti a Doneckej oblasti, ktoré sú stále pod kontrolou Ukrajiny. Mimo Donbasu ukrajinská protiofenzíva do značnej miery zastavila akýkoľvek ruský postup. Štvrtý neúspech teraz pravdepodobne nastane na juhu a západe.

„Severodoneck stojí a Ukrajina tiež opevňuje obranu Lysyčanska hneď na západe. Mesto je na vyvýšenom mieste, je lemované kopcovitými brehmi rieky Siverskyj Donec, čo dáva veľkú výhodu obrancom,“ píše ukrajinský novinár Ilia Ponomarenko.

Varoval, že prehra môže viesť západných predstaviteľov a Kyjev k názoru, že Donbas je stratený. A keď už bude Donbas stratený, hrozí, že Západ bude naliehať na Kyjev, aby vyjednával a vymenila viac svojho územia za mier.

„Čo si Západ vyberie: lákavý obchod s diablom alebo dobrú stranu v dejinách?“ pýta sa Ponomarenko a dodáva: „Čoskoro uvidíme."

Ďalšie dôležité správy

KK38 Severodoneck - Ukrajinskí vojaci sa pozerajú na obrazovku dronu, ktorý ukazuje pozície ruských jednotiek počas ťažkých bojov na frontovej línii v Severodonecku v Luhanskej oblasti vo štvrtok 9. júna 2022. FOTO TASR/AP
Ukrainian soldiers look at a drone screen showing Russian troops positions during heavy fighting at the front line in Severodonetsk,  Luhansk region, Ukraine, Wednesday, June 8, 2022. (AP Photo/Oleksandr Ratushniak)
Neprehliadnite

Ukrajinské sily sú stále v Severodonecku a snažia sa evakuovať civilistov