Rusko je pripravené zabezpečiť civilistom ukrývajúcim sa v oceliarňach Azovstaľ v Mariupole bezpečný odchod, pričom Kyjev by mal ukrajinským vojakom v továrni nariadiť, aby zložili zbrane. Vo štvrtok to uviedol ruský prezident Vladimir Putin v telefonáte s izraelským premiérom Naftalim Bennettom. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Vyjadrenie ruského prezidenta

„Ruská armáda je stále pripravená zaistiť bezpečný odchod civilistov (z Azovstaľu)," povedal Putin v telefonáte s Bennetom. „Pokiaľ ide o vojakov, ktorí zostávajú v Azovstali, kyjevské úrady im musia dať rozkaz, aby zložili zbrane," pokračoval šéf Kremľa.

Ospravedlnenie 

Putin sa podľa Benneta v telefonáte ospravedlnil za vyjadrenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova o tom, že Adolf Hitler mal židovských predkov. Izraelský premiér ospravedlnenie ruského prezidenta prijal a poďakoval sa mu za objasnenie jeho postoja k židovskému národu a spomienke na holokaust, uviedol po telefonáte Bennetov úrad.

Obaja lídri zdôraznili význam víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne pre Izrael aj Rusko, ako aj pamiatku obetí vojny a holokaustu, napísal izraelský denník Ha'arec.

Ďalšie dôležité správy

KK12 Mariupol - Miestny obyvateľ pripravuje jedlo pri vchode do budovy poškodenej počas bojov v Mariupole, 13. apríla 2022. FOTO TASR/AP
A local resident prepares to cook at an entrance of a building damaged during fighting in Mariupol, in an area that Russian-backed separatists claim to control in the Ukraine city of Mariupol, Wednesday, April 13, 2022.(AP Photo/Alexei Alexandrov)
Neprehliadnite

Civilisti sú stále uväznení. Rusko opäť porušilo avizovanú dohodu o prímerí