Ruský prezident Vladimir Putin si uvedomuje, že invázia na Ukrajinu bola chybou, tvrdí americký admirál vo výslužbe a bývalý veliteľ síl NATO v Európe James Stavridis.

Podľa portálu Newsweek sa admirál takto vyjadril v rozhlasovej show stanice WABC. Moderátor John Catsimatidis sa ho opýtal: „Uvedomil si Putin, že urobil chybu, alebo si stále myslí, že konal správne?"

V temných hodinách

A Stavridis odvetil: „Myslím si, že v temných, tichých hodinách o druhej hodine nadránom, keď sa zobudí, si uvedomí, že urobil chybu. Verejne to nikdy neprizná. Nikdy. Bude pokračovať vo svojej fikcii, že Ukrajinu riadia neonacisti. To je smiešne, samozrejme."

Putin bude podľa neho stále tvrdiť, že NATO ho nejakým spôsobom zatlačilo do „kúta, do tohto konfliktu." „Všetko, čo sa stalo, je kvôli Vladimirovi Putinovi... Myslím si, že to vo svojom srdci vie. Nikdy to však verejne neprizná,“ povedal Stavridis.

O šesť mesiacov

Na otázku, kedy by sa mohla vojna skončiť, admirál konštatoval, že Putinova armáda bude „o šesť mesiacov vo veľmi ťažkej situácii". A na druhej strane ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj musí podľa neho uznať, že „trpezlivosť Západu a pokračujúci tok hotovosti a zbraní nie sú nekonečné".

„Myslím si, že oba tieto faktory nakoniec prinútia obe strany k nejakému vyjednávaniu," dodal.

Ako v kórejskej vojne

Stavridis v júli, takisto v rozhlasovej show stanice WABC, predpovedal, že rusko-ukrajinská vojna sa pravdepodobne skončí o štyri až šesť mesiacov a bude mať podobný záver ako kórejská vojna.

"Vidím, že to smeruje ku koncu ako v kórejskej vojne, čo znamená prímerie, militarizovaná zóna medzi oboma stranami, pokračujúca nevraživosť, akýsi zmrazený konflikt," vysvetlil admirál.

Ďalšie dôležité správy

EBE 4 Timmendorfer Strand - Na snímke malé vlny na pobreží Baltského mora pri východe slnka v Timmendorfer Strande v Nemecku v stredu 20. apríla 2022. FOTO TASR/AP


Small waves hit the banks of the Baltic Sea in Timmendorfer Strand, Germany, before sunrise on Wednesday, April 20, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

V Čiernom mori sa zanedlho otvorí „nový front", predpovedá bývalý veliteľ síl NATO v Európe