Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) a Most-Híd ocenili nasadenie samospráv, zdravotníkov, bezpečnostných zložiek a dobrovoľníkov pri víkendovom plošnom testovaní na Covid-19. Zdôraznili potrebu nastaviť pravidlá ďalšieho pracovania so získanými dátami. Predsedníčka PS Irena Bihariová na sociálnej sieti zdôraznila potrebu ochrany dát a práva na lekárske tajomstvo. Šéf Mosta-Híd László Sólymos upozornil, že ich nesmie „prehlušiť dočasná eufória a politické vyhlásenia" a majú slúžiť k zabráneniu kolapsu v nemocniciach.

KK33 Liege - Zdravotníci odnášajú pacienta na nosidlách zo sanitky 31. októbra 2020 v belgickom meste Liege. V Belgicku pribudlo rekordných 21.448 nových prípadov nákazy koronavírusom. Vyplýva to z aktualizovaných údajov tamojšieho inštitútu pre verejné zdravie Sciensano. Tento dosiaľ najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie pribudol za utorok. Ten je totiž dosiaľ posledným dňom, pre ktorý sú dosiaľ známe komplexné údaje, uvádza agentúra DPA. FOTO TASR/AP
Medical personnel prepare to move
Neprehliadnite

Pozitívne testovaní zdravotníci budú môcť aj naďalej pracovať v nemocniciach

Bihariová na sociálnej sieti skonštatovala, že zatiaľ nemožno povedať, či malo testovanie zmysel z hľadiska „skrotenia pandémie" a či ušetrilo krajinu tvrdého lockdownu. Od vlády očakáva tiež jasnú komunikáciu pravidiel tak, aby neporušovali princípy právneho štátu, nespôsobili stigmatizáciu ľudí a zabránili rizikám šikany občanov zo strany zamestnávateľov, prevádzok či obchodov. Treba podľa nej zabrániť rozdeleniu spoločnosti na tých, ktorí „majú vstupenku na slobodu" a tých, „ktorých práva a slobody ostanú obmedzené ako trest za neúčasť". Ľudia podľa nej nesmú zažívať poníženie v obchodoch či na pracoviskách tým, že sa budú musieť legitimizovať výpismi zo zdravotných záznamov o tom, prečo sa nemohli testovať.

Z hľadiska logistiky sa akcia podľa Bihariovej vydarila, a to vďaka samosprávam, armáde, dobrovoľníkom a zdravotníkom. „Väčšina z nich do toho šla úplne nezištne - len preto, aby samotná operácia a už investované náklady nevyšli nazmar". Vyzdvihla sebadisciplínu a súdržnosť ľudí, z ktorých mnohí sa zúčastnili pod tlakom vyhrážok a obáv z následkov neúčasti.

Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 na letisku v Trenčíne
Neprehliadnite

Plošné testovanie zasahuje do základných ľudských práv a slobôd, tvrdí Smer-SD

Podobne to vidí Sólymos. Uznanie podľa neho patrí každému, kto sa zúčastnil organizácie akcie. „Samosprávam, zdravotníkom a dobrovoľníkom. No hlavne občanom, ktorí po chaose vytvorenom vládou prišli a čakali aj dlhé hodiny, kým prišli na rad," uviedol v reakcii, ktorú TASR poskytla hovorkyňa strany Klára Magdeme. Sólymos hovorí, že máme k dispozícii cenné dáta, ktoré majú poslúžiť k zabráneniu kolapsu v nemocniciach. „Dúfam, že plošné testovanie nebolo cieľom, ale prostriedkom," podotkol.

Zasadnutie vlády SR
Neprehliadnite

Zverejnili výsledky celoplošného testovania. Celkovo prišlo 3 625 332 ľudí

Predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko si myslí, že druhé kolo plošného testovania sa nemá konať. Testy by sa podľa neho mali rozdať do oblastí, ktoré ukázali vysoké percento infikovaných, tiež veľkým zamestnávateľom a aj do sociálnych zariadení. Dáta podľa neho hovoria, že Slovensko na tom nie je až tak zle. Danko na sociálnej sieti vyzval vládu, aby viedla dialóg so zástupcami primátorov a starostov, s odborovými zväzmi, zamestnávateľmi, zamestnancami, ale najmä s prezidentskou kanceláriou.

Celoplošné testovanie podľa mimoparlamentného KDH potvrdilo, že samosprávy musia od štátu dostať viac kompetencií i financií a zdravotníci pomocnú ruku. Vláda podľa šéfa hnutia Milana Majerského už musí ukázať aj dlhodobý strategický plán, ktorý nemožno nahradiť celoplošným testovaním. KDH zároveň oceňuje, že občania sa k celoplošnému testovaniu postavili konštruktívne napriek výhradám a rozdeleniu v spoločnosti. Europoslanec za KDH a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec zároveň vyjadril vďaku rakúskym a maďarským zdravotníkom za pomoc Slovensku pri víkendovom celoplošnom testovaní. Ide podľa neho o výraz solidarity v rámci európskej spolupráce.

Zákazníci s nasadenými ochrannými rúškami na tvári stoja v rade pred predajňou obchodného reťazca 16. marca 2020 v Trenčíne. Predajňa vyvesila pri vstupe oznam, v ktorom nariaďuje zákazníkom vstup iba s ochrannými rúškami ako opatrenie proti zabráneniu šírenia nového koronavírusu,  16. marca 2020 v Trenčíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Reťazce majú na prevádzkach oznamy, kontroly certifikátov nestíhajú