Prvú atómovú elektráreň v Poľsku postaví americká spoločnosť Westinghouse. Potvrdili to v piatok tamojší vládni predstavitelia. Westinghouse porazila vo výberovom konaní francúzsku spoločnosť EDF a juhokórejskú KHNP.

Posilnenie vzájomných vzťahov

„Potvrdzujeme, že náš projekt jadrovej energie bude využívať spoľahlivú a bezpečnú technológiu spoločnosti Westinghouse," uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal, že toto rozhodnutie bude formálne prijaté na zasadnutí vlády na budúci týždeň v stredu.

Americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová toto rozhodnutie privítala slovami: „Je to obrovský krok k posilneniu našich vzťahov s Poľskom pre budúce generácie." Ministerka uviedla, že Poľsko si vybralo spoločnosť Westinghouse „pre prvú časť svojho jadrového projektu v hodnote 40 miliárd dolárov", pričom výšku investície nešpecifikovala.

Vysokopostavený činiteľ vlády USA pod podmienkou zachovania svojej anonymity uviedol, že dohoda sa pohybuje v „miliardách" a vytvorí „tisíce dobre platených pracovných miest".

Jasný signál o smerovaní Poľska

„Nejde len o komerčný energetický projekt, ale o spôsob, akým budeme definovať to, čo by som nazval vzájomne závislou bezpečnosťou na ďalšie desaťročia," povedal predstaviteľ.

Poľsko už roky plánuje vybudovať civilnú jadrovú kapacitu, ale otázka energetickej bezpečnosti sa stala ešte naliehavejšou v dôsledku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine.

Toto rozhodnutie „vysiela ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jednoznačný signál o sile a prepojení americko-poľského spojenectva," uviedol nemenovaný americký činiteľ.

Poľská vláda uviedla, že svoju prvú atómovú elektráreň chce uviesť do prevádzky v roku 2033.

Ďalšie dôležité správy

KK46 Astana - Na snímke zľava turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia na Konferencii o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii (CICA) 13. októbra 2022 v kazašskej Astane. FOTO TASR/AP
Russia's President Vladimir Putin, right, and Turkey's President Recep Tayyip Erdogan shake hands during their meeting on sidelines of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) summit, in Astana, Kazakhstan, Thursday, O
Neprehliadnite

Turecko požiadalo Rusko, aby mu postavilo ďalšiu jadrovú elektráreň