• Šéf SaS Richard Sulík nie je naklonený myšlienke úradníckej vlády aj napriek patovej situácii. Ako povedal, v strane sú pripravení niesť zodpovednosť. Z pozície predsedu najsilnejšej pravicovej strany sa nechce skrývať na ministerstve financií, čím naznačil ambíciu sadnúť si na premiérsku stoličku. Očakáva však, že ako prvý dostane možnosť zostaviť vládu Robert Fico zo Smeru-SD. Ohľadne možných komplikácií vo vláde povedal, že sme zažili štyri zlé roky pre Slovensko, horšie to už nebude. Aj keď sa mu účasť Mariana Kotlebu v parlamente nepáči, rešpektuje ju. Do vlády by s ním nešiel. 
 • Boris Kollár zatiaľ telefonoval s R. Sulíkom. Dohodli sa na stretnutí po návrate šéfa SaS z Berlína.
 • „Ľudia už dvakrát volili antisystémovo,“ hovorí predseda strany Most - Híd Béla Bugár. Úspech protisystémových strán podľa neho spôsobili niektoré strany ostrou protiimigrantskou rétorikou. K prípadným koaličným rokovaniam sa pred zverejnením konečných výsledkov nechcel vyjadrovať.

  Prvé reakcie na priebežné výsledky: Najviac sa teší SaS, z Kotlebu sú zhrození

  Predseda strany Most-Híd Béla Bugár a podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská Zdroj: SITA

 • „V nedeľu o 10:30 zasadne predsedníctvo. Neviem, aký bude finálny výsledok. Mieša sa vo mne sklamanie spolu s vďačnosťou za každý hlas. Myslím si, že všetci do jedného vnímajú, že si nevedia predstaviť spoluprácu s ĽSNS. Spolupráca s Borisom Kollárom je niekde inde,“ povedal šéf Siete Radoslav Procházka.
 • „Netreba viniť Mariána Kotlebu, že je v parlamente, zvolili si ho ľudia s občianskym preukazom, Slováci. Viňme politikov za to, že to dotiahli do stavu, keď ľudia volili Mariána Kotlebu,“ povedal Boris Kollár.
 • „Mnohé prieskumy sa ukázali ako výrazne mylné. Bude úlohou aj médií ukázať, nakoľko sú dôveryhodné rôzne agentúry a politológovia, ktorí prepdovedali dramaticky odlišné volebné výsledky. Zdá sa mi, že prieskumy nemali za cieľ mapovať verejnú mienku, ale tvoriť verejnú mienku,“ povedal Daniel Lipšic, šéf strany NOVA, ktorý išiel do volieb na kandidátke OĽaNO.
 • „Kotlebu volili mnohí mladí a často aj vzdelaní ľudia, lebo boli znechutení pasivitou štandardných starých strán, ktoré mali v parlamente skončiť už po debakli, keď podrezali vládu Ivety Radičovej a dodnes nevysvetlili prečo,“ povedal Ján Budaj, ktorý kandidoval za OĽaNO.
 • „Situácia vyzerá napätá a vážna, prvýkrát Slovensko zažije, že bude mať v parlamente fašistov, čo núti všetky ostatné politické strany, aby sa správali zodpovedne,“ povedal šéf OĽaNO Igor Matovič. „Človeku až stíska srdce, keď vidí, koľko percent získali ľudia, ktorí na billbordoch hovoria o niekom, že sú paraziti, rozsievajú strach a hľadajú triedneho nepriateľa,“ doplnila volebná líderka strany Veronika Remišová. Sám seba si I. Matovič nevie predstaviť ako premiéra.

  Prvé reakcie na priebežné výsledky: Najviac sa teší SaS, z Kotlebu sú zhrození

  Kandidátka za OĽaNO Veronika Remišová vo volebnej centrále Zdroj: SITA

 • „SNS nemá alternovať túto časť politického spektra,“ reagoval šéf SNS Anton Dano na otázku ohľadne radikálnych voličov, ktorých oslovil Marian Kotleba. 
 • „Slovenský premiér Robert Fico vyhral voľby so zníženou väčšinou v parlamente,“ píše britská BBC. Odvoláva sa pritom na exit polly zverejnené po uzavretí volebných miestností. BBC charakterizuje Fica ako „protimigrantského“ a všíma si jeho kampaň, počas ktorej premiér vyhlásil, že nepripustí ani jedného moslimského migranta. Predsedu Smeru-SD BBC označuje známeho populistickými opatreniami, ako napríklad cestovanie vlakom zadarmo pre študentov a dôchodcov.
 • „Pokles mandátov Smeru-SD a nárast opozičných strán vrátane krajne pravicových militantov môže vyústiť v rozdrobený parlament a skomplikovať zostavenie vlády,“ predpovedá agentúra Reuters.
 • Podľa RTVS už predsedníctvo KDH dorokovalo a členovia strany odchádzajú domov. V najbližšom čase už nezorganizujú žiadnu tlačovú besedu. O 9:30 pokračuje predsedníctvo v ďalšom rokovaní.
 • Pravicový extrémizmus je eufemizmus, ide o neonacistov, hodnotil pre RTVS František Šebej z Mostu - Híd.
 • „Do parlamentu sa dostalo viac strán, než sa čakalo. Čo je horšie, že sa tam zrejme dostali fašisti a k tomu ešte dve neštandardné strany. Nie je pre nikoho dôvod oslavovať, skôr je načase klásť si otázku, čo s tým teraz,“ povedal pre Českú televíziu minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Naskladať to bude zložité a prajem všetkým politickým lídrom, aby zvíťazila zodpovednosť. Od 1. júla preberáme predsedníctvo v EÚ a treba brať do úvahy, že sa na nás bude celá Európa pozerať,“ dodal pre RTVS minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý je nominantom, no nie členom Smeru-SD.

  SPECIÁL KE SLOVENSKÝM VOLBÁMReakce ministra zahraničí Lajčáka /nestr. za SMER-SD/: Do parlamentu se dostalo více...

  Zveřejnil(a) ČT24 dne 5. březen 2016
 • „Pri trinástich percentách by som sa zrejme tou šablou dorezal aj ja,“ povedal šéf strany Sme rodina Boris Kollár na margo výsledkov pre stranu SaS.
 • „Tieto voľby boli o nefungujúcom systéme a proti nemu stojacemu antisystéme,“ hodnotí šéf vládneho Inštitútu finančnej politiky Martin Filko.

  Tieto volby boli o nefungujucom systeme, a proti nemu stojacemu antisysteme.Prestanme si klamat. Desom Slovenska...

  Zveřejnil(a) Martin Filko dne 5. březen 2016
 • Z výsledku Pavla Freša si uťahuje aj satirická stránka Oni-čom.

  trochu som apdejtol jeden starší.inak boris si už dávno nepral ten šál, kedysi ho mal žltý.

  Zveřejnil(a) Oni-čom dne 5. březen 2016
 • Boris Kollár: „Kampaň stála do 300-tisíc eur, aj celou tou srandou okolo strany.“
 • Vo volebnom štábe strany Sloboda a solidarita už od zverejnenia výsledkov exit pollu TV Markíza bujaro oslavuje, píše z miesta Zuzana Devera. Radosť na chvíľu prerušil incident, pri ktorom predseda strany Richard Sulík prišiel k ôsmim stehom na ruke. Novinárom vysvetlil, že kolega zrezal fľašu a tá mala veľmi ostré hrdlo. Stál vedľa a keď spúšťal ruku, porezal sa. „Osem štichov, žiadna veľká dráma, idem sa niečoho napiť,“ povedal tesne pred jednou hodinou po návrate z nemocnice.
  Liberáli zrejme až taký veľký volebný úspech nečakali a ich neskrývanú radosť bolo vidieť vo všetkých priestoroch Liberálneho domu. Pomedzi poslancov v oblekoch sa predierali chlapci v károvaných košeliach, aj hlučne oslavujúce slečny v karnevalových parochniach. V kuloároch sa už kombinovali koaličné zostavy, všetko však len na základe exit pollu. V centrále SaS to žije, všetci netrpezlivo čakajú na výsledky zo štatistického úradu.
 • Pavol Frešo hľadá dôvody zlyhania SDKÚ-DS. Neverí, že sa politikom podarí zostaviť normálna vláda.Fotografia je ešte spred vyhlásenia výsledkov exit pollu TV Markíza.Ivan Janko

  Posted by Správy RTVS on Saturday, March 5, 2016
 • Porezanie šéfa SaS je zrejme vážnejšie, museli ho previezť do nemocnice, hlási z centrály strany redaktorka Hospodárskych novín Martina Chudá.

  Richardovi Sulíkovi zranili kolegovia ruku, keď otvárali šabľou šampanské. Zranenie mu ošetrili v nemocnici, má 8 stehov.

  Posted by Správy RTVS on Saturday, March 5, 2016
 • Stránka Sme.sk krátko po polnoci padla na malú chvíľu padla, v minulosti čelila počas volieb DDoS útokom.
 • D. Lipšic z NOVA na kandidátke OĽaNO, pre RTVS: „Je mi ľúto KDH. Prial by som mu účasť v parlamente. KDH sa nevie otvoriť mladým ľuďom.“D. Lipšic vo voľbách v roku 2012 bol poslancom KDH a získal vtedy najviac preferenčných hlasov z KDH.

  ###{EMBED_MEDIA_WIDEN_EZ:2}###

  Predseda strany Nova Daniel Lipšic vo volebnej centrále strany OĽaNOZdroj: SITA

 • Sieť čaká na výsledky volieb

  Aj my cakame na vysledky

  Posted by Emilia Sičáková-Beblavá on Saturday, March 5, 2016
 • Andrej Danko, predseda SNS: „Na zamyslenie vám chcem povedať, či bulvarizácia alebo hľadanie negatívneho alebo vzájomné ohováranie nedegraduje našu spoločnosť? Viem, aká zloba a agresivita bola v SNS a aj preto príjmem akýkoľvek výsledok tejto strany. Tieto voľby ukážu, že nastala generačná výmena a politici, ktorí sú tu 26 rokov musia odísť“.
 • Ľudová strana naše Slovensko – Marian Kotleba počas volebnej noci nezriadila volebný štáb, členovia vedenia sledujú priebeh volieb individuálne alebo v malých skupinách, uviedol pre agentúru SITA podpredseda strany Rastislav Schlosár. To zároveň vylučuje možnosť, že by zástupcovia vedenia strany reagovali na informácie o priebežných výsledkoch volieb. Riaditeľ úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Uhrík informoval novinárov, že reakcie môžeme očakávať až v nedeľu, najskôr po oficiálnom vyhlásení výsledkov volieb Ústrednou volebnou komisiou.
 • Martin Slosiarik (Focus): Smer mal zostať pri téme sociálnych balíčkov, ako sa zamerať na utečencov.
 • Štatistický úrad ani o 23:25 nezverejnil prvé výsledky, internetová stránka je nedostupná.
 • BREAKING: Podľa exit polls voliči rozhodli tak, že rozbitá už nebude len pravica, ale úplne všetko.

  Posted by Moral & Banal on Saturday, March 5, 2016
 • Zo strany Smeru ani po hodine po zverejnení exit pollu medzi novinárov neprišiel žiadny politik a nevyjadril sa. Smer sa vyjadrí až k oficiálnym výsledkom.
 • Focus: Mladí voliči vo veku 18 - 21 rokov volili podľa exit pollu najviac stranu Mariana Koletbu ĽSNS (22,7 %), druhá bola SaS (17,7 %), potom OĽaNO (12,6 %), Boris Kollár - Sme rodina (11,4 %) a Smer (7,6 %).

  takto volili prvovoliči #volby2016 pic.twitter.com/Lvlt4fe6Pd

  — Richard Balazs (@balazsrichard) March 5, 2016
 • Politológ agentúry Polis ján Baránek: „Ak by to malo dopadnúť naozaj takto ako exit poll, tak je to jasný pat - predčasné voľby. Tam nie je o čom.“
 • Podľa výsledkov exit pollu Focusu by Smer potreboval až dvoch koaličných partnerov. Pravica by zostavila vládu len s podporou Borisa Kollára a to aj v prípade, že by sa KDH nedostalo do parlamentu. Ani národne orientovaná koalícia Smer-SD, SNS a Kotleba-ĽSNŠ by nezískala nadpolovičnú väčšinu. Nereálna je aj koalícia Smer-SD, Most – híd a Sieť.
 • Podľa Ta3 sa v centrále Siete skloňujú slová ako katastrofa, pohroma a podobne. V strane Radoslava Procházku však údajne dúfajú, že skutočné výsledky volieb budú iné ako exit poll, ktorý sa viackrát v minulosti ukázal ako nepresný.
 • Kotlebova strana sa na svojej stránke na Facebooku poďakovala voličom, pod jedným z ďakovných statusov je podpísaný „admin Tiso“. Svojich fanúšikov následne pozdravila „Na stráž“, teda pozdravom používaným Hlinkovou gardou v časoch fašistického Slovenského štátu. Za pozdrav bol šéf hnutia v minulosti opakovane zatknutý políciou.
 • Šéfredaktor českého týždenníka Respekt:

  Pokud exit poll bude potvrzen realitou, potvrdí to i zkušenost, že "národovecká" témata málokdy pomáhají tradičním stranám jako je i Smer.

  — Erik Tabery (@etabery) March 5, 2016
 • Exit poll vyzera...priam neuveritelne. V dobrom aj zlom zmysle. Pockame si na realne cisla.

  Posted by OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti on Saturday, March 5, 2016
 • Ján Figeľ, predseda KDH, pre RTVS: „Končí vláda jednej strany a zrejme bude parlament bude pestrý. Ja som avizoval, že KDH má na viac, ale teraz si počkáme na oficiálne čísla. Prekvapili ma novotvary ako strany pána Kotlebu a pána Kollára. Je to aj obraz spoločnosti, ktorá spája ich budúcnosť so zvolenými stranami.“
 • B. Bugár pre Markízu: „Ja si myslím, že exit poll ukazuje niečo, čo nemusí byť. V našom prípade, je to ťažšie odhadnúť, máme regióny, kde sme silný, ale v iných okresoch nie. A to sa nedá presne odhadnúť v exit polloch.“
 • Andrej Hrnčiar (Sieť): „Ľudia si zvolili radikálnu zmenu. V roku 2010 exit polly boli veľmi rozdielne, nechceme komunikovať predbežný výsledok.“

  Prvé reakcie na priebežné výsledky: Najviac sa teší SaS, z Kotlebu sú zhrození

  Sympatizanti strany Sieť vo volebnej centrále po ukončení volieb Zdroj: SITA

 • Daniel Prokop z agentúry Median pre RTVS vysvetlil prepad Smeru: „Zhruba 10 percent odišlo zo Smeru do SNS, časť voličov Smeru zrejme nevolila. Smer zrejme neodhadol volebné témy. Zameral sa na imigrantov, ale väčší problém v spoločnosti bol v zdravotníctve a školstve.“
 • Richard Sulík pre Markízu: „Ďaleko ďaleko nad naše očakávania, čakali sme 6 percent. Očakával som, že (Kotleba získa výsledok) okolo päťpercentnej hranice. S pánom Kotlebom do koalície nepôjdeme. Predpokladám, že pán prezident poverí zostavením vlády Smer-SD. (Ak sa mu to nepodarí,) vládu sa pokúsime zostaviť my. Budeme sa snažiť, aby vznikla reformná pravicová vláda. Samozrejme, čísla musia sedieť. Ak nebudú, vláda nebude.“

  STÁLE ČAKÁME, ALE POĎAKOVAŤ UŽ SMIEMERichard Sulík, 5. 3. 2016, 23.00: Dámy a páni, milí kolegovia, drahí saskári. V...

  Posted by Sloboda a Solidarita on Saturday, March 5, 2016
 • Podpredseda SNS Jaroslav Paška: „Vláda sa bude podľa exit pollu ťažko zostavovať. Treba vyčkať na oficiálne výsledky. SNS očakávala výsledok nad 5 percent, osem percent potešilo.“

  Prvé reakcie na priebežné výsledky: Najviac sa teší SaS, z Kotlebu sú zhrození

  Podpredseda strany SNS Jaroslav Paška vo volebnej centrále Zdroj: SITA

 • Robert Fico: „Veľký mišmaš a patová situác