„Dohoda a porozumenie je to, čo v súčasnosti slovenská politika najviac potrebuje, a to aj na straníckej úrovni,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení piatich poslancov Siete. Ešte pred konaním snemu Siete ponúkajú kandidáta, ktorý podľa nich môže „upokojiť situáciu a stabilizovať pomery“.

Poslanci sa pokúsia „v duchu zodpovednosti o riešenie komplikovanej situácie v strane.“ Ako tvrdia: „Sme presvedčení, že každé súperenie a konflikt oslabuje akýkoľvek tím. V prípade strany Sieť to znamená osudový moment. Preto v prípade nedosiahnutia dohody na spoločnom postupe a pokračovaní mocenských a nedemokratických trikov sme pripravení nezúčastniť sa na rokovaní snemu,“ uvádzajú vo svojom stanovisku.

R. Procházka v júni odvolal z funkcie podpredsedu strany Andreja Hrnčiara a z funkcie člena predsedníctva Martina Fedora. Zdôvodnil to tým, že ho A. Hrnčiar informoval o dohode s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom na rokovaní o možnostiach vzájomnej dohody a spolupráce medzi ním a niekoľkými ďalšími poslancami za Sieť na jednej strane a stranami Smer-SD a Most-Híd na druhej strane. A to mimo oficiálnych štruktúr a poverenia od orgánov Siete.

Takýto postup je podľa R. Procházku prejavom hlbokej neúcty k stanovám Siete, jej snemu a predsedníctvu, a rovnako tak aj k jej členskej základni.

A. Hrnčiara a M. Fedora podporili Eduard Adamčík, Katarína Cséfalvayová a Igor Janckulík. Okrem tejto pätice Sieť v parlamente reprezentujú R. Procházka a Alena Bašistová. Päť poslancov Siete následne vyslovilo nedôveru v schopnosti a osobnostné predpoklady Radoslava Procházku viesť stranu. Procházka následne zvolal snem na 13. augusta. Konať sa má v Trnave.

Sieť pôvodne získala v marcových parlamentných voľbách desať poslaneckých mandátov. Po tom, čo strana začala rokovať o vytvorení vládnej koalície so Smerom-SD, opustila ju trojica poslancov Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík.