Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval vo štvrtok neskoro večer Rusov, aby odolali čiastočnej mobilizácii vyhlásenej ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorá už vyvolala protesty aj odchody mužov v brannom veku z Ruska. Informuje o tom agentúra AFP.

Spolupáchatelia zločinov

,,Počas týchto šiestich mesiacov vojny zomrelo 55 000 ruských vojakov... Chcete (ich) viac? Nie? Tak protestujte Bojujte proti tomu. Utečte. Alebo sa vzdajte (ukrajinskej armáde)," povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom nočnom prejave.

,,Už teraz ste spolupáchateľmi všetkých týchto zločinov, vrážd a mučenia Ukrajincov. Pretože ste mlčali. Pretože (stále) mlčíte," uviedol ďalej ukrajinský prezident.

,,A teraz je čas, aby ste si vybrali: pre mužov v Rusku je to voľba medzi tým, či zomrieť alebo žiť, či sa stať mrzákom alebo si uchovať zdravie... Pre ženy v Rusku ide o voľbu toho, či navždy stratiť svojich manželov, synov, vnukov, alebo či sa ich ešte snažiť ochrániť pred smrťou, vojnou, pred jedným človekom (Putinom)," dodal Zelenskyj.

Masové odchody označili za klamstvo

Počas stredajších protestov proti mobilizácii zadržali v dovedna 38 ruských mestách viac ako 1 300 ľudí, vyplýva to z údajov nezávislého združenia OVD-Info, ktoré v Rusku monitoruje protivládne protesty.

Objavili sa tiež správy, podľa ktorých dochádza po ohlásení čiastočnej mobilizácie k masovým odchodom mužov v brannom veku z Ruska.

Takmer vypredané sú letenky pritom všetky do susedných krajín, do ktorých Rusi nepotrebujú víza, pričom ich ceny sa prudko zvýšili, uvádza AFP. Kremeľ však správy o masovom odchode mužov v brannom veku z krajiny popiera a označuje za klamstvo.

Ďalšie dôležité správy

WA 46 Moskva - Ruský minister obrany Sergej Šojgu počas televízneho prejavu v Moskve v stredu 21. septembra 2022. Šojgu v stredu oznámil, že v Rusku bude mobilizovaných 300.000 záložníkov ruských ozbrojených síl. FOTO TASR/AP


In this handout photo taken from video released by Russian Defense Ministry Press Service, Russian Defense Minister Sergei Shoigu speaks in televised remarks in Moscow, Wednesday, Sept. 21, 2022. Russian President Vladimir Putin ordered a partial mobilization of reservist
Neprehliadnite

Rusko tvrdí, že počas prvého dňa mobilizácie sa prihlásilo 10-tisíc dobrovoľníkov