Prokurátor ÚŠP podal v pondelok na ŠTS v Pezinku obžalobu na obvinených Mariana Kočnera a ďalšie tri osoby v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Informovala o tom hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd 21. októbra obžalobu na obvinených Tomáša Szabóa Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a Mariana Kočnera pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a pre ďalšie trestné činy. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy,“ uviedla hovorkyňa.

Jeden skutok sa týka vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z roku 2018. Druhý vraždy Petra Molnára z roku 2016.

Vypočujú desiatky svedkov

„Vyšetrovací spis má viac ako 25-tisíc strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán. Prokurátor navrhuje vypočuť okrem obvinených a poškodených ďalších 24 svedkov a prečítať výpovede ďalších 49 svedkov, vypočuť niekoľko znalcov,“ doplnila J. Tökölyová.

V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie. Vo veci bude rozhodovať senát sudkyne Ruženy Szabovej, ktorý nedávno poslal do väzenia bývalých ministrov za SNS v kauze nástenkový tender.

Dvojicu zavraždili 21. februára 2018 v jej dome vo Veľkej Mači. Za vraždu J. Kuciaka zaplatil objednávateľ minimálne 70-tisíc eur. Okrem M. Kočnera sú obvinení aj A. Zsuzsuvá, T. Szabó, M. Marček a Z. Andruskó, ktorí sa nachádzajú vo väzbe. Z. Andruskó sa dohodol s prokurátorom na vine a treste, čím si mal výrazne znížiť trest. Dohodu má ešte odobriť súd.

Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Ľudia na námestiach žiadali vyšetrenie vraždy, potrestanie páchateľov aj predčasné voľby. Neskôr od požiadavky predčasných volieb iniciatíva ustúpila. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

Aktualizované o stanovisko redakcie Aktuality.sk o 11:30:

Ján Kuciak pracoval pre portál Aktuality.sk

Redakcia portálu Aktuality.sk víta akékoľvek pozitívne napredovanie vo vyšetrovaní vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej. Povedal šéfredaktor portálu Peter Bárdy.

„Podanie obžaloby je procesný krok, ktorý nás poteší vždy, ak je oprávnený a ak vyšetrovatelia a prokuratúra sú pripravení v tomto prípade pokračovať tak, aby boli všetci zodpovední za vykonanie, zorganizovanie a objednanie tejto vraždy postavení pred súd a spravodlivo potrestaní,“ povedal P. Bárdy.

Aktualizované o vyjadrenie Daniela Lipšica o 12:20:

Lipšic: Obžaloba vo veci Kuciakovej vraždy je odôvodnená

Obhajca poškodených v prípade vraždy investigatívneho novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice M. Kušnírovej Daniel Lipšic si myslí, že podanie obžaloby prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku voči osobe M. Kočnera a ďalším trom obvineným osobám bolo „absolútne dôvodné“.

Ako ďalej uviedol, predpokladá, že v prípade existujú aj nezverejnené dôkazy, ktoré potvrdzujú obžalobnú verziu.

„Poznajúc dôkaznú situáciu do skončenia vyšetrovania si myslím, že obžaloba je podaná absolútne dôvodne, že prebiehajúce vyšetrovanie od vznesenia obvinenia k prvým štyrom obvineným a potom k piatemu obvinenému vo februári tohto roku prehĺbilo dôkaznú situáciu v ich neprospech. Domnievam sa, že existujú aj dôkazy, ktoré ešte neboli zverejnené, ktoré potvrdzujú obžalobnú verziu, ako sa mala udiať, vrátane toho, kto je, alebo bol objednávateľom tohto otrasného činu,“ skonštatoval.

Obžalobu zatiaľ D. Lipšic nečítal. Priblížil však, že v rámci postupu následne strany upovedomí prokuratúra o jej doručení.

„Potom nám ju bude zasielať súd. Predpokladám, že ešte predtým pôjdem urobiť kópiu do súdneho spisu. Pevne verím, že po krátkej dobe, po tom, ako senát naštuduje pomerne rozsiahly spisový materiál, tak budú určené termíny hlavného pojednávania. V tomto momente neviem odhadnúť, kedy to bude,“ povedal.