Mimoparlamentné Progresívne Slovensko víta dohodu vlády s ambulantnými lekármi o ich dofinancovaní. Vláda by mala podľa Oskara Dvořáka z PS predstaviť plán, ako legislatívne urobiť poriadok v poplatkoch. Podpredsedníčka mimoparlamentného Hlasu-SD Zuzana Dolinková na sociálnej sieti vyzvala ambulancie, „aby prestali s vyberaním akýchkoľvek kreatívnych poplatkov od pacienta“.

Dvořák poukázal na to, že viaceré ambulancie už poplatky zaviedli. „Nejde o poplatky za nadštandardy, ale o poplatky obmedzujúce prístup k základnej starostlivosti, ktoré využívajú deravý zákon,“ zdôraznil.

Dolinková podotkla, že vláda mala uznať potrebu dofinancovania ambulantného sektora už vlani. Hovorí o nekompetentnosti.

Zdroje na dofinancovanie sektora sa majú rozdeliť medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti (73 miliónov eur) a špecializovanej ambulantnej starostlivosti (210 miliónov eur).

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy Lívia Vašáková, minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký  počas tlačovej konferencie o druhej žiadosti o platbu z plánu obnovy v hodnote 815 miliónov eur v Bratislave 25. októbra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva a ambulancie sa dohodli na dofinancovaní sektora