R. Procházka necíti morálne právo stranu viesť zo subjektívnych i objektívnych dôvodov. Prvým objektívnym je číslo 5,6 percenta, ktoré Sieť dosiahla v parlamentných voľbách. Povedal však, že nechcel utiecť 6. marca po voľbách. „Mohol som nechať oslnivejšiu stopu, keby som zutekal hneď. Zostal som na bicykli šliapať do kopca,“ povedal. 

Najobjektívnejší dôvod odchodu však pre R. Procházku nebol volebný výsledok. Pripomenul, že na svojom chrbte dostal do parlamentu desať ľudí. „Najsilnejší objektívny dôvod odísť prišiel, keď ma začali opúšťať najbližší ľudia, ktorých som doviedol do parlamentu. Odo mňa z deviatich ľudí odišlo osem. Od lídra ľudia neodchádzajú,“ konštatoval s tým, že zlyhal v úlohe udržať túto zostavu pokope.

Jeho volebný výsledok je mínus osem, a preto je jediná možnosť odísť. Od R. Procházku po voľbách odišlo osem z desiatich poslancov v NR SR. „Takú cenu treba zaplatiť, aby dieťa mohlo žiť,“ dodal s tým, že vyčerpal svoje možnosti kompromisov a cíti, že ďalej by ich vedieť nevedel a ani nechcel.

R. Procházka avizoval, že sa chce uchádzať o post, kde bude vedieť dokázať byť užitočný. Aký to bude však nepovedal. 

Voľba nového predsedu v Trnave

Delegátom povedal, že jeho odchod dáva príležitosť o celkovú katarziu v strane. Sieť podľa neho potrebuje do konca roka ešte jeden snem, ktorý by bol o programe. „Pokus o katarziu by mal mať aj formu nového názvu,“ uviedol s tým, že pred dvoma rokmi vybral neštandardný názov pre stranu. „Dohodnite sa, čo má byť podstatou strany,“ uviedol.

Procházka sa vzdáva Siete, svoj odchod prirovnáva k biblickému príbehu

Zdroj: SITA

Sieť by sa mala spojiť s ďalšími stranami. „Mimo parlamentu existujú strany, s ktorými stojí za to hovoriť o spolupráci či spojení,“ povedal. Ako príklad spomenul KDH, SDKÚ-DS a stranu Šanca. Vyskúšať by mal nový predseda aj komunikáciu s tými, ktorí zo strany odišli. „Minulosť ide na moje tričko. Vy môžete snem využiť na debatu, ako to budete robiť v budúcnosti,“ vyhlásil.

Očakáva, že sa v sobotu na sneme nebudú hádať. Jeho výsledky bude rešpektovať. Sieť by si podľa R. Procházku mala zachovať rozmer európskej strany. Mala by sa snažiť naďalej o spravodlivý štát. Straníkov vyzval, aby trvali na odklonení policajného prezidenta od ministra vnútra a na nezávislosti policajnej inšpekcie. 

Strana Sieť bude v sobotu na mimoriadnom sneme v Trnave voliť predsedu. Zatiaľ sú na funkciu predsedu známi dvaja kandidáti. Kandidátom pätice poslancov NR SR, ktorí sa postavili proti R. Procházkovi, je Eduard Adamčík, ktorý je tiež poslancom parlamentu. Viacerí členovia z regiónov navrhli na predsedu člena predsedníctva Tomáša Stoklasu.

Na zvolenie treba trojpätinovú väčšinu delegátov. Ak predseda nebude zvolený v troch kolách, vypíšu sa nové voľby. Ak nebude predseda zvolený, zostane ním naďalej R. Procházka.

Aktualizované 13. augusta 2016 o 13:30

Novým predsedom je Brecely

Za predsedu strany Sieť zvolili ministra dopravy Romana Brecelyho. V sobotu ho do funkcie zvolili delegáti na mimoriadnom sneme. R. Brecely bol napokon jediným kandidátom na predsedu Siete. Člen predsedníctva Tomáš Stoklasa sa pred prvým kolom voľby predsedu vzdal kandidatúry práve v prospech R. Brecelyho. Poslanec NR SR E. Adamčík zas opustil rokovanie snemu spolu s ďalšími štyrmi poslancami NR SR.

Procházka sa vzdáva Siete, svoj odchod prirovnáva k biblickému príbehu

Roman Brecely Zdroj: SITA

Brecelyho zvolením vo funkcii predsedu skončil zakladateľ strany R. Procházka. R. Brecely bol do teraz podpredsedom Siete. Zároveň je jediným ministrom Siete v súčasnej vláde. Okrem predsedu bude úlohou delegátov zvoliť aj dvoch podpredsedov strany za Miroslava Beblavého a Katarínu Macháčkovú, ktorí zo Siete odišli po parlamentných voľbách pre nesúhlas so vstupom do vlády so Smerom-SD.