Pandémia zasiahla Slovensko a tisícky ľudí skončilo aj v nemocniciach. Niektorí však aj po prekonaní nevyspytateľného ochorenia covid-19 hlásili ďalšie problémy.

Zdravotníci z nemocnice v Bánovciach nad Bebravou poskytli najviac rehabilitácií pacientom s postcovidovým syndrómom počas marca, apríla a mája. Informuje webová stránka izdravie.sk.

„Pacienti, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, často trpia dlhé mesiace chronickým únavovým syndrómom. Mnoho z nich vykazuje poškodenie pľúc ešte aj 3 mesiace po vyliečení," hovorí vedúca fyzioterapeutka bánovskej nemocnice Libuša Klamárová. 

Vnútorné prostredie orgánov 

Pri rehabilitácii pacientov sa zdravotníci zameriavali na vnútorné prostredie orgánov, kapacitu pľúc a okysličenie krvi. Intenzívnejšie procedúry zvolili pri pacientoch s neurologickými problémami, akými boli napríklad myopatia a polyneuropatia.  

Na obrázku protesty proti konaniu Olympijských hier
Neprehliadnite

Covid je späť: vírus sa vrátil do Wuchanu, Izraelu hrozí lockdown a floridské nemocnice sú plné

 

Ochorenie covid-19 zasahuje najmä dýchacie orgány. Po vyliečení však problémy nemusia zmiznúť a komplikácie s dýchaním môžu opäť potrápiť. Preto sa zdravotníci počas fyzioterapie zamerali aj na rôzne druhy dychových cvičení, ktoré podľa Klamárovej zabezpečujú zlepšenie funkcie dýchania.  

,,Využívali sme statickú dýchaciu gymnastiku, zameriavali sme sa na horné, stredné a dolné dýchanie, dychovú vlnu. Ďalej na dynamické dýchanie spojené s jednoduchými pohybmi horných a dolných končatín a trupu," dodáva Klamárová. 

Ako na problémy s dýchaním? 

Vedúca fyzioterapeutka odporúča najmä venovať sa aeróbnemu cvičeniu: “Skvelý je napríklad tanec či beh na mieste v dobre vetranom prostredí, výrazne prospievajú aj prechádzky,” vraví Klamárová.  

Dôležitá je najmä správna technika, a to nádych nosom a výdych ústami. “Postupne je potrebné zvyšovať aktivitu aspoň na 150 minút denne," dodala fyzioterapeutka. 

Klamárová na záver odporúča obmedziť fajčenie, pitie alkoholu a stres. Do jedálnička by sme mali zaradiť viac ovocia, zeleniny, vitamín D a nezabúdať na pitný režim. 

Sprievod hrdinov covidu
Neprehliadnite

Top o covide: Epidémia covidu tu bola už pred 20-tisíc rokmi. Delta zhoršila účinnosť vakcín