R. Sabovčíka zbavili miesta primára pár hodín potom, čo týždenník TREND zverejnil informácie o čudnom biznise s plastikami. Štátna klinika vykonávala plastické operácie na pacientkach, ktoré jej zo zahraničia dohadzovala súkromná agentúra. S nemocnicou pritom nemala uzatvorenú žiadnu zmluvu.

Zahraničné klientky neplatili za výkon v pokladni, ako je to zvykom, ale počas konzultácie s lekárom. Platby za operácie sprostredkované agentúrou boli vyššie než oficiálne ceny uvedené v cenníku nemocnice.

Riaditeľ UNLP Milan Maďar tvrdil, že o ničom nevedel. A okamžite vydal vyhlásenie, že „na základe prvých poznatkov bol z funkcie odvolaný primár“.

Primára košickej plastiky odvolali z funkcie, ktorá aj tak zaniká

Róbert Sabovčík Zdroj: KORZÁR

Pravdou však je, že R. Sabovčík by skončil aj bez zásahu riaditeľa. A to bez ohľadu na kauzu. Od 1. marca budú totiž kliniky v univerzitnej nemocnici riadiť prednostovia.

„Nemocnici bola doručená zriaďovacia listina od ministerstva, v ktorej je upravené, že klinike bude šéfovať prednosta. V súčasnosti vedie každú kliniku jej primár,“ potvrdila hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.

V zmysle tejto listiny by sa R. Sabovčík už nemohol o riadiacu funkciu uchádzať. Miesta primárov teda zaniknú. Prednostovia si majú vybrať zástupcov, ktorí budú klinikám šéfovať v prípade ich neprítomnosti.

Personálne dôsledky?

Nové pravidlá nemajú nič spoločné s dôsledkami škandálu, o ktorom informoval TREND. Boli by zavedené bez ohľadu na publikované skutočnosti. Ide o posilnenie kompetencií lekárskej fakulty, keďže v nemocnici sa vzdelávajú medici. Prednostovia majú byť viac prepojení na univerzitu.

Nemocnica tvrdí, že podozrivý biznis, na ktorý upozornil TREND, bude mať aj personálne dôsledky. „Začíname pracovnoprávny postup voči kolektívu kliniky a iným pravdepodobne zainteresovaným zamestnancom. Každý z nich bude predvolaný na individuálny rozhovor, aby sa k danej veci vyjadril. Ak sa preukáže, že boli do nelegálnych aktivít zapojené viaceré osoby, podnikneme príslušné právne kroky,“ konštatovala I. Stašková. 

Exprimár sa bránil, že pacientky z Anglicka platili za výkony na klinike preto, aby nemuseli chodiť do pokladnice. „Platiaci klienti, či už zo Slovenska, alebo zo zahraničia, nikdy neboli uprednostňovaní na úkor neplatiacich pacientov,“ reagoval.

Kontroloval hospodárenie

Denník Košice:dnes upozornil, že R. Sabovčík mal za úlohu aj dozerať na hospodárenie nemocnice. Bol totiž jedným z piatich členov dozorného orgánu UNLP, ktorý v minulom roku vytvorilo v štátnej nemocnici ministerstvo zdravotníctva. Ide o kontrolný útvar ministerstva ako zriaďovateľa tejto príspevkovej organizácie. 

V začiatkoch bol R. Sabovčík predsedom dozorného orgánu. Ten vykonáva najmä dohľad nad činnosťou rady riaditeľov, ktorá je štatutárnym orgánom nemocnice. Kontroluje aj údaje obsiahnuté v účtovníctve a iných dokladoch, preskúmava ročnú uzávierku a čerpanie finančných limitov. Ak zistí nedostatky, mal by podať ministerstvu návrh na vykonanie kontroly. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) ho minulý týždeň z kontrolného orgánu odvolal.

Problémy z minulosti

R. Sabovčík bol v minulosti primárom plastickej chirurgie v prešovskej fakultnej nemocnici. Podľa denníka Košice:dnes pre jednu plastickú operáciu v tomto zdravotníckom zariadení skončil pred súdom. Prokuratúra ho obžalovala z ťažkej ujmy na zdraví z nedbanlivosti. Kládla mu za vinu, že v júni 2006 odstránil mladej pacientke časti jej genitálií v oveľa väčšom rozsahu, ako to požadovala. Podľa obžaloby tým žene spôsobil posttraumatickú stresovú poruchu. Súd lekára oslobodil, lebo jeho konanie „nebolo v súlade s požiadavkami etického a morálneho statusu lekára, ale nenapĺňalo znaky trestného činu“.

Denník Košice:dnes píše, že zaujímavá bola aj iná ako medicínska stránka prípadu. V obžalobe z roku 2008 sa uvádza, že zákrok uhradila nemocnici zdravotná poisťovňa ako zdravotný výkon. Primár totiž určil, že ide o liečbu diagnózy, hoci dôvody operácie mali byť estetické. Takéto prípady poisťovne považujú za podozrenie z trestného činu podvodu, ale polícia týmto smerom vyšetrovanie neviedla.