Tento krok môže byť znakom toho, že sa Peking po približne 18-mesačnom zásahu proti technologickému sektoru opäť prikláňa k týmto gigantom, uvádza americký spravodajský portál CNBC.

Podľa príspevku školy na aplikácii WeChat Jack Ma navštívil školu Yungu v meste Hangzhou, kde má Alibaba sídlo, aby sa porozprával s učiteľmi o tom, ako zabezpečiť vzdelávanie detí v ére umelej inteligencie.

Miliardár uviedol, že technológie, ako napríklad populárny ChatGPT, priniesli do vzdelávania nové výzvy, no integrácia umelej inteligencie sa podľa príspevku na WeChat môže využiť na riešenie problémov.

Je to prvýkrát od minulého roka, čo Ma verejne vystúpil v Číne. V posledných mesiacoch cestoval mimo Číny a ukázal sa v Španielsku, Japonsku aj Thajsku.

Fakt, že sa Jack Ma opäť objavil v Číne na verejnosti prichádza po intenzívnom zásahu proti jeho impériu, ktorý sa začal koncom roka 2020. Miliardárova finančno-technologická firma Ant Group bola vtedy nútená odložiť svoje masívne kótovanie v Hongkongu a Šanghaji. Pred zrušením kótovania predniesol Ma komentáre, ktoré sa zdali byť kritické voči čínskemu finančnému regulátorovi.

Peking potom sprísnil reguláciu domáceho sektora. Spoločnosť Alibaba, ktorú Ma založil, dostala v roku 2021 protimonopolnú pokutu vo výške 2,6 miliardy dolárov.

Ant Group v súčasnosti prechádza reformou pod dohľadom čínskej centrálnej banky, aby spĺňala predpisy, zatiaľ čo Ma sa pomaly vzdáva kontroly nad touto fintechovou firmou.

Sprísnenie pravidiel pre technologický sektor v Číne vyvolalo obavy investorov, že sa prezident Si Ťin-pching obráti proti súkromným podnikom a podnikateľom.

Čína však v uplynulom roku čelila slabému hospodárskemu rastu v dôsledku svojej teraz už nefunkčnej politiky nulového covidu. Peking medzitým pracoval na oživení hospodárstva. Súhlas, že sa Jack Ma „vráti do hry“ by mohlo znamenať uznanie Pekingu, že na nakopnutie hospodárstva potrebuje súkromné podniky.

„Opätovné naštartovanie hospodárskeho rastu je pravdepodobne najväčšou politickou prioritou, ktorej (komunistická) strana v súčasnosti čelí, a optimistickejšia podnikateľská trieda je pre to kľúčová“, uviedol pre CNBC prostredníctvom e-mailu Xin Sun, hlavný lektor čínskeho a východoázijského podnikania na King's College London.

Sun poukázal na vlastné podozrenie, že medzi Maom a vládou došlo k „nejakej dohode“, aby sa mohol vrátiť a ukázať na verejnosti.

„Vláda tým chce dať najavo svoju vrelú náklonnosť k súkromnému sektoru a investorom - ak je aj Jack Ma vnímaný ako omilostený, všetci ostatní by sa mali cítiť bezpečne a vítaní“, povedal Sun.

Existujú aj ďalšie náznaky, že Peking uvoľňuje niektoré svoje regulačné sprísnenia v tomto sektore.

Regulačné orgány napríklad udeľujú licencie na vydávanie zahraničných hier v Číne. Aj čínska spoločnosť Didi, ktorá čelila vyšetrovaniu kybernetickej bezpečnosti zo strany regulačných orgánov a následne bola nútená stiahnuť sa z newyorskej burzy, signalizovala, že chce rozšíriť svoje podnikanie.

Ďalšie dôležité správy

FILE - In this Friday, May 27, 2016, file photo, staffers pass security guards near a company logo at the Alibaba Group headquarters in Hangzhou, in eastern China's Zhejiang province. Alibaba reports financial results Thursday, Aug. 11. (AP Photo/Ng Han Guan, File)
Neprehliadnite

Čínsky technologický gigant Alibaba Group sa chce rozdeliť na šesť spoločností