Dvanásť civilistov prišlo o život a viac ako 40 ľudí utrpelo zranenia počas raketového útoku, ku ktorému došlo v sobotu v skorých ranných hodinách v druhom najväčšom azerbajdžanskom meste Gandža v rámci eskalujúceho konfliktu o sporné územie Náhorného Karabachu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na azerbajdžanskú prokuratúru. Útok v obytnej štvrti v meste, kde žije 300-tisíc ľudí, zrovnal so zemou niekoľko radov budov. Prišlo k nemu iba niekoľko hodín po tom, ako sa metropola Náhorného Karabachu Stepanaker stala terčom ostreľovania azerbajdžanských síl.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas vyhlásenia po skončení spoločného rokovania s gréckym ministrom zahraničných vecí Nikosom Dendiasom 8. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

V Náhornom Karabachu neexistuje iné ako politické riešenie, tvrdí Korčok

Arménsko a Azerbajdžan sa 10. októbra v Moskve dohodli podpísaním zmluvy o ukončení bojov a na humanitárnom prímerí. Toto prímerie však žiadna zo strán nedodržiava. Arménsko a Azerbajdžan, dve bývalé sovietske republiky, na celé desaťročia uviazli v konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch. Tento konflikt si vyžiadal asi 30- tisíc obetí na životoch. Ťažké boje v tejto oblasti prepukli opäť 27. septembra a odvtedy si vyžiadali stovky zranených a desiatky obetí, mnohé aj z radov civilistov.