Vyšehradská skupina deklarovala voči vláde amerického prezidenta Donalda Trumpa skôr pozitívny sentiment, čo súvisí s preferenciou podobných agend i populistickej rétoriky. V prípade jeho volebnej porážky v prezidentských voľbách možno predpokladať, že dôjde k čiastkovým zmenám v budúcich vzťahoch medzi V4 a Washingtonom. Uviedol to český politológ Ladislav Cabada.

Trump a väčšina lídrov krajín V4 zdieľajú ,,negatívny postoj k migrácii a otvoreným hraniciam, presadzujú národno-konzervatívnu či národno-populistickú agendu a sú skeptickí k európskej integrácii a inštitúciám EÚ", uviedol analytik z pražskej Metropolitnej univerzity.

Úloha Slovenska, ktoré je pre USA partnerom v rámci NATO, je v porovnaní s inými krajinami vo V4 menšia, vysvetľuje Cabada. Je to podľa neho dané nielen veľkosťou krajiny, Slovensko je populačne o polovicu menšie než Maďarsko alebo Česko, ale navyše je v rámci V4 najviac sústredené na európsky rozmer západnej spolupráce, teda prioritizuje EÚ.

Schôdzka premiérov V4 v Poľsku
Neprehliadnite

Lídri V4 kladú dôraz na záchrany životov a ekonomík

Podotkol, že Česko sa pre USA stalo po odchode Václava Havla z funkcie prezidenta krajinou ,,nižšieho významu", k čomu podľa neho prispeli aj niektoré kroky českých vlád a Havlových nasledovníkov. Za najvýznamnejšie problémy považuje odmietnutie americkej požiadavky na spoluprácu pri výstavbe protiraketového systému v Európe, ako aj proruskú a pročínsku orientáciu niektorých českých predstaviteľov vrátane prezidenta Miloša Zemana.

Bariéru v česko-amerických vzťahoch dokázal podľa Cabadu ,,mierne zasypať" premiér Andrej Babiš svojou návštevou Bieleho domu v marci 2019. Rovnako pozitívne vníma aj návštevu Prahy amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v auguste tohto roka. ,,Napriek tomu nemožno očakávať, že by prezident Trump, ak bude znovuzvolený, pozval Miloša Zemana na oficiálnu návštevu. V tomto ohľade je dominantným partnerom USA v strednej Európe dlhodobo Poľsko. Tiež vláda premiéra Viktora Orbána má väčšiu perspektívu spolupráce s Trumpovou administratívou," zhodnotil odborník na strednú Európu.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) počas brífingu s novinármi o prijatí zákonov Ministerstva financií SR po 34. schôdze vlády SR 26. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ministri financií V4 podpísali vo Varšave deklaráciu o spolupráci

V prípade Trumpovej volebnej porážky možno podľa Cabadu predpokladať, že by došlo k čiastkovým zmenám vo vzájomných vzťahoch. ,,Najmä by zosilnela kritika z Demokratickej strany voči režimu premiéra Viktora Orbána v Maďarsku. Menej pravdepodobná je kritika situácie destabilizácie právneho štátu v Poľsku, na to je príliš významným a jasne proamerickým partnerom," skonštatoval.

Na záver však zdôraznil, že partnerom pre USA sa v stredovýchodnej Európe namiesto V4 stala skôr Iniciatíva Trojmoria, združujúca 12 štátov vrátane Slovenska. Dodal, že chýba aj formát V4+USA, aký má skupina napríklad s Japonskom, Južnou Kóreou a Izraelom. Prezidentské voľby v USA sa budú konať už 3. novembra.

Trump a Biden
Neprehliadnite

Biden vedie pred Trumpom o rekordných 17 percent, vyplýva z prieskumu