Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v piatok v Prezidentskom paláci stretla so slovenskými europoslancami, ktorí sa podpísali pod výzvu „Slovensko stojí pred historickou šancou“. Hlavnou témou ich rozhovorov bolo čerpanie eurofondov. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti.

Prijatie sa podľa prezidentky uskutočnilo „vo veľmi dôležitom čase“, keď sa Slovensko pripravuje na to, že v najbližších siedmich rokoch bude môcť čerpať bezprecedentne vysoké prostriedky Európskej únie, vo výške viac ako 20 miliárd eur. „Nemôžeme si dovoliť strácať čas, pretože podobná príležitosť sa v najbližších rokoch nezopakuje. Patríme medzi krajiny s najnižšou schopnosťou čerpať eurofondy a mnohokrát aj s otáznou využiteľnosťou,“ komentovala Čaputová.

Na snímke europslanec Michal Šimečka (nominant PS) počas 9. schôdze NR SR 8. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Europoslanci volajú po zodpovednom čerpaní zdrojov z fondu obnovy

Podľa jej názoru dnes Slovensko stojí pred úlohou vyčerpať ich výrazne viac a na dobré veci. „Medzi prioritami, ktoré sa v diskusii s poslancami objavovali, boli predovšetkým otázky súvisiace s klimatickou zmenou, podporou vedy, výskumu a vzdelávania, rovnako tak podpora zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, ale aj odstraňovanie starých environmentálnych záťaží, energetiky a celkovej zmeny skladby nášho priemyslu smerom viac k inovatívnej a zelenej ekonomike. Nad tým všetkým je však potreba reformy právneho štátu, pretože bez vyššej vymožiteľnosti práva nám ani reformy v jednotlivých segmentoch spoločnosti nepomôžu k očakávanej zmene,“ uviedla hlava štátu.

Poukázala tiež na to, že úlohou vlády SR je do konca októbra predložiť zoznam priorít a reformný plán na využitie prostriedkov z fondu obnovy v predpokladanej výške osem miliárd eur. Za dôležité tiež považuje pripraviť aj mechanizmus prerozdelenia týchto finančných prostriedkov, a to tak, aby bol rýchlejší a flexibilnejší. Nemenej potrebné je podľa prezidentky pomenovať zodpovednosti vlády a jednotlivých ministrov za celý tento proces.

„Do procesu európskej pomoci potrebujeme zapojiť najlepšie mozgy - aby pripravovali jednotlivé reformy, aby urýchlili procesy čerpania prostriedkov, ale aj aby predkladali zmysluplné projekty. Dnes, v čase koronakrízy sa vracia na Slovensko veľa šikovných ľudí, ktorí majú skúsenosti aj vlastný kapitál, a je len na nás, či ich tu dokážeme udržať alebo zase odídu do sveta,“ doplnila.

Čaputovú tiež teší, že podľa slovenských europoslancov je Slovensko v Európe v súčasnosti vnímané pozitívne. „Dôležité pre budúcnosť však je, aby sme boli ešte čitateľnejší a spojenectvá hľadali na hodnotovej báze naprieč EÚ a aj mimo V4,“ dodala Čaputová s dôvetkom, že z pozície prezidentky SR sa bude naďalej snažiť spájať, tak ako sa europoslanci v téme európskej pomoci dokážu spájať naprieč politickým spektrom a príslušnosťou k politickým frakciám.