Za Prešov a Košice výber urobila Bratislava

Na východnom Slovensku je zatiaľ pre investorov pripravený a hotový iba jediný priemyselný park, ktorý za týmto účelom aj vznikol – v Kechneci pri Košiciach. Už na jeseň však k nemu pribudnú Humenné a Spišská Nová Ves – za podpory fondov EÚ.

Hoci agentúra SARIO na svojej internetovej stránke investorom ponúka aj ďalší humenský park a lokalitu v Strážskom, ide skôr o pôvodné hnedé zóny okolo firiem Chemes a Chemko. Medzi osemnástimi vytipovanými územiami, v ktorých štát hodlá výstavbu ďalších parkov podporiť dvoma miliardami korún, sú Lemešany i Kecerovce. Najmä výber druhej obce vzbudil na východe Slovenska prekvapenie.

Skúsili a uspeli

Kecerovce sa nachádzajú medzi Košicami a Prešovom, necelých desať kilometrov východne od diaľnice, ktorá spája obe mestá.

Nevedie cez ňu železničná trať ani cesta prvej či druhej triedy. Je známa predovšetkým plánmi výstavby jadrovej elektrárne ešte z čias bývalého režimu.

Predseda košického VÚC Rudolf Bauer predpokladá, že aj preto sa dostala medzi vytipované priemyselné lokality. „Iný dôvod viem len ťažko nájsť,“ krčí plecami a podotýka, že s Kecerovcami ako možnou priemyselnou lokalitou vo svojich zámeroch VÚC nikdy nerátal.

Obec sa medzi vytipované miesta dostala vďaka dotazníku, ktorý pre agentúru SARIO vyplnila jej starostka Anna Bombárová. „Uviedli sme v ňom, že máme záujem o výstavbu priemyselného parku,“ spomína. Neskôr sa z novín dočítala, že jej obec ministerstvo hospodárstva zaradilo medzi lokality, v ktorých môže vyrásť priemyselný park.

Kecerovce však nemajú vlastnú pôdu, ktorú by mohli ponúknuť. Priemyselná zóna by podľa starostky mohla vyrásť aj na mieste dnes už skrachovaného poľnohospodárskeho družstva.

Jeho areál medzitým zdevastovali nájazdy sociálne neprispôsobivých občanov. „Rómovia ho rozobrali do základov,“ vysvetľuje.

Z 2 560 ľudí v obci je 2 035 Rómov a nezamestnanosť dosahuje 70 percent.

Niekde pri diaľnici

„To neznamená, že územie v obci je pre priemyselný park nevyhovujúce,“ komentuje problémy Keceroviec poverený šéf SARIO Roman Kuruc. Obec bola podľa neho vytipovaná aj vďaka tomu, že sa v jej blízkosti nachádzajú voľné lúky a je medzi Košicami a Prešovom.

Predsedovia oboch samosprávnych krajov, ako aj primátori Košíc a Prešova deklarovali záujem vytvoriť priemyselný park práve v tesnej blízkosti diaľnice, ktorá spája obe mestá. Zatiaľ sa neujednotili na lokalitách.

Za Prešov a Košice výber urobila Bratislava

Až začiatkom apríla sa lídri oboch východoslovenských samospráv stretli so zástupcami 15 obcí z blízkosti diaľnice, aby začali spoločne hľadať vhodné miesta. Starosta obce Kendice Jozef Hlavatý vyjadril obavy, aby sa záujmy starostov netrieštili: „Ak chceme realizovať túto predstavu, musíme prekonať bariéry medzi sebou.“

Podľa neho je po strane diaľnice medzi obcami Lemešany - Bretejovce - Janovík zhruba 100 hektárov pôdy vhodnej pre priemyselný park. Všetka je však zatiaľ v rukách súkromných vlastníkov.

Popritom lokality na zriadenie priemyselného parku ešte stále hľadá aj samo mesto Prešov. Aktuálne svoj výber zúžilo na dve vhodné oblasti.

Prvou je Grófske s rozlohou takmer 300 hektárov. Nachádza sa však v blízkosti výpadovky na Vranov nad Topľou, ktorá je na opačnej strane mesta ako začiatok diaľnice smerujúcej do Košíc.

Keďže Prešov zatiaľ nemá vybudovaný ani jeden diaľničný obchvat, perspektívnejšou sa zdá druhá lokalita, Lominová. Má sto hektárov a nachádza sa za areálom spoločnosti ZVL. V jej prospech hovorí, že je v tesnej blízkosti diaľnice a hlavného železničného ťahu.

Investori prichádzajú

Plány na vybudovanie parku už dlhšie prezentujú Poprad a Michalovce. V Poprade výstavbu brzdia nevyriešené majetkovoprávne vzťahy k pôde.

V Michalovciach plány pôvodne súviseli s rozvojovými ambíciami spoločnosti BSH Drives and Pumps. Okrem rozšírenia vlastných výrobných priestorov plánovala pritiahnuť aj časť svojich subdodávateľov.

Firma sa vlani nevyhla odbytovým problémom, a tak svoje rozvojové zámery pribrzdila. Mesto podľa hovorkyne miestneho úradu Viery Pakánovej zatiaľ nemá informácie o jej ďalších zámeroch.

Za Prešov a Košice výber urobila Bratislava

Jasnejšie vyzerá partnerstvo s etablovanými investormi pri výstavbe priemyselného parku v Humennom. Spoločnosti Rhodia Industrial Yarns a Nylstar sa netajili svojimi rastovými chuťami.

Hoci ich ďalšie investičné zámery v meste nepoznajú, v lokalite Gutmanovo vyrastá priemyselný park. Aktuálne doň mieri investor z oblasti textilných a priemyselných vláken – dánska firma Tytex.

Záujem o pôsobenie podľa prednostu mestského úradu Antona Klamára prejavili aj ďalšie, zväčša slovenské firmy. Vyše 70 percent z približne 113 mil. Sk nákladov na park hradí Phare.

Z rovnakého zdroja stavajú priemyselný park v Spišskej Novej Vsi. Bude stáť 120 mil. Sk – mesto má pätinu získať zo štátneho rozpočtu, vyše desať miliónov musí pokryť z vlastných zdrojov a 86 mil. Sk dostane z Phare.

Vyrábať v parku zatiaľ chcú zväčša slovenské firmy, ktoré zhodnocujú drevnú surovinu. Oba parky budú pre investorov pripravené na jeseň tohto roku.

Najviac investorov dosiaľ pritiahol Kechnec. Vyrábajú v ňom, respektíve oficiálne deklarovali záujem investovať spoločnosti Gilbos, Kuenz-Sk a Plasticpak. V tesnom susedstve parku pôsobí spoločnosť Molex.

Foto – Milan Illík, Branislav Sobinkovič