Jeho nečakaný odchod otriasol mnohými, pretože to bol on, s ktorým si ľudia okrem iného spájali to lepšie budúce Slovensko. Krajinu, akou by mohlo byť, ak by ju riadili podobne talentovaní, vzdelaní, charakterní ľudia.

Napriek tomu, že spoločenská klíma tomu nepraje, predsa len dnes existuje nádej, že odkaz, ktorý po sebe zanechal, sa ukotví v spoločnosti a bude jedného dňa považovaný za niečo prirodzené. Aj keď to bude stáť ešte veľa síl.

Zásadný manifest

Martin Filko bol posledné štyri roky svojho života riaditeľom Inštitútu finančnej politiky (IFP) a hlavným ekonómom ministerstva financií. Hrdý úradník, ktorému sa už vo veľmi mladom veku podarilo navrhnúť a presadiť prospešné zmeny v hodnote stoviek miliónov eur (napríklad lieková reforma). Silné priateľstvo s ministrom financií Petrom Kažimírom mu chránilo chrbát a zároveň mu pomáhalo rásť. Jeho posledný počin v spolupráci so Štefanom Kiššom a Ľudovítom Ódorom, projekt Hodnota za peniaze, je omnoho ambicióznejší než jeho predošlé opatrenia, ktorými štát šetrí veľké peniaze. Mení podstatu premýšľania o tom, ako robiť politiku. Pocity a rôzne záujmy by mali postupne nahradiť fakty.

Politika by mala byť o konkrétnych výsledkoch, ktoré pociťujú občania v každodennom dotyku so službami štátu. Nemyslieť na to, ako veľký obchvat postaviť, ale ako veľmi pomôže občanom mesta, okolo ktorého má viesť. Nie nová nemocnica „nech to stojí, čo to stojí“, ale zdravší a dlhšie žijúci ľudia by mali byť cieľ. Moderná komfortná nemocnica s najlepším vybavením je len nástroj, ako k tomuto želanému výsledku dospieť.

Science fiction? Možno. Dokument troch ekonómov s názvom Najlepší z možných svetov, ktorý predstavuje kompletnú reformu, je nielen odborný, ale aj politický manifest bez ideologického zafarbenia. V tom je jeho sila. Je to manifest rozumu. Každý politik, ktorému ide o dobro občanov, o lepší a efektívnejší štát, by nemal mať problém sa s obsahom projektu Hodnota za peniaze stotožniť.

Chýba (nielen) pilot

Nevieme dnes povedať, či by sa reforme darilo viac alebo menej, keby Martin Filko žil. Mal byť hlavným ekonómom, neformálnym štátnym tajomníkom Kažimírovho ministerstva, ktorý by dozeral na zasievanie myšlienky do každodenného výkonu politiky. Vieme, že bol silný v diskusii, vedel sa pohybovať medzi politikmi, mal ochranu P. Kažimíra aj pevnú podporu časti špičiek Smeru, napríklad Petra Pellegriniho či Mareka Maďariča. Fakt, že chýba ako človek v súkromí aj ako verejná osobnosť, je nepopierateľný.

Paradoxom je, že svojím odchodom sa postaral o silnú reklamu celého projektu Hodnota za peniaze. P. Kažimír ho dostal do programového vyhlásenia vlády, no začiatky napriek tomu, prirodzene, nevyzerali veľmi priaznivo. „Pozrite sa, poviem to veľmi otvorene. Máme výkresy, ale nevieme, či lietadlo bude lietať. Náš hlavný konštruktér a skúšobný pilot zahynul. Ide o to, s akými ľuďmi sa nám podarí túto myšlienku dotiahnuť do konca. Ale je tu úplne jasný záväzok...,“ konštatoval minister financií tesne po zostavení vlády, ktorá reformu schválila pred takmer rokom.