Holandský premiér Mark Rutte dúfa, že sa lídri EÚ na mimoriadnom summite vo februári dohodnú na prísnejšej migračnej politike. Povedal to vo štvrtok po rozhovore s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom vo Viedni, informuje agentúra DPA.

Veľký tlak na prvé krajiny EÚ

Rutte požaduje obnovenie registrácie migrantov na vonkajších hraniciach EÚ, ako to stanovujú tzv. dublinské nariadenia. ,,Schengen neprežije, ak nebudú obnovené dublinské nariadenia," povedal.

Dublinský systém umožňuje vrátenie migrantov do prvej krajiny vstupu do EÚ. Tieto pravidlá vytvárajú najväčší tlak na Grécko, Taliansko, Španielsko a Maltu, cez ktorých územie prichádza do EÚ väčšina migrantov, vysvetľuje DPA.

Ochrana vonkajších hraníc

Nehammer po stretnutí s holandským premiérom znovu vyzval EÚ, aby pomohla s ochranou vonkajších hraníc Únie, napríklad tak, že pomôže Bulharsku so zabezpečením hraníc.

Dodal, že hraničné kontroly, ktoré sú v súčasnosti zavedené medzi Nemeckom, Rakúskom, Českou republikou, Slovenskom, Maďarskom a Slovinskom ukazujú, že Schengen zlyháva.

Rakúsky kancelár dúfa, že na mimoriadnom summite EÚ, ktorý sa uskutoční 9. a 10. februára, budú úprimne posúdené problémy s migráciou a budú vyvodené príslušné závery.      

Ďalšie dôležité správy

Rodičia sa pred ESĽP sťažovali okrem iného aj na porušenie práva na rešpektovanie rodinného života a práva na spravodlivé súdne konanie. (Ilustračné foto)
Neprehliadnite

ESĽP pripúšťa žaloby proti Rusku v súvislosti s dianím v roku 2014