Zástupcovia skupiny OPEC+, ktorú tvorí Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom, zrušili na 5. júla plánované pokračovanie rozhovorov o budúcej ťažobnej politike. Nový termín rokovaní nestanovili, uviedli agentúry s odvolaním sa na zdroje blízke vyjednávaniam.

Ropný kartel vedený Saudskou Arábiou a jeho partneri diskutovali o ťažobných plánoch od štvrtka 1. júla. Nepodarilo sa im však zažehnať spor medzi Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi (SAE), takže z plánovaného zvýšenia ťažby zatiaľ zišlo.

OPEC+ sa vlani v reakcii na pandémiu dohodol na rekordnom znížení produkcie takmer o desať miliónov barelov denne. Tieto škrty postupne zmierňoval a teraz ťaží denne zhruba o 5,8 milióna barelov menej.

Predmetom rokovaní z minulého týždňa, ktoré mali 5. júla pokračovať, bolo okrem iného zvýšenie dennej produkcie od augusta o 400-tisíc barelov mesačne. Podľa zdrojov agentúry Reuters sa ale táto zmena neuskutoční. SAE požadovali pridelenie vyššej produkčnej kvóty, lenže Saudská Arábia nechcela susednému štátu Perzského zálivu priznať žiadne osobitné práva.

V reakcii na správu, že sa OPEC+ nedohodol, ceny ropy zamierili hore. Severomorská ropa Brent a tiež americká ľahká ropa WTI pridávali 5. júla krátko pred 18. hodinou stredoeurópskeho času asi jedno percento, Brent na 76,95 amerických dolárov (64,92 eur), WTI na 76,05 amerických dolárov (64,08 eur).

KUWAIT - JANUARY 15:  A derek pumps in a oil field January 15, 2003 near the Saudi Arabian border, Kuwait. Kuwait produces 10% of the worlds oil and has promised to increase production as needed in the event of a war in Iraq.  (Photo by Joe Raedle/Getty Images)
Neprehliadnite

Emiráty zatiaľ blokujú dohodu OPECu o ťažobných kvótach