Objem dátových prenosov je už obmedzený na 50 eur na celom svete (alebo na rovnakú hodnotu v inej mene), ak ste sa s operátorom nedohodli na inom limite. Upozornenie dostanete už vtedy, keď vyčerpáte 80 percent dohodnutého limitu.

Keď prechádzate cez hranice v rámci EÚ, váš mobilný operátor vám musí poslať SMS s oznámením o cenách za uskutočňovanie a prijímanie hovorov, odosielanie a prijímanie SMS správ a pripájanie na internet (sťahovanie dát) v krajine EÚ, do ktorej ste práve vstúpili.

Telefonovanie a internet poskytovaný v EÚ je pre zákazníkov od apríla už len o niečo drahší ako doma na Slovensku. Je tomu tak kvôli cenovej regulácii. Ceny za roamingové volania v krajinách EÚ konštantne klesajú od roku 2007, kedy prvýkrát vstúpil do platnosti takzvaný európsky roaming.

Od 15. júna 2017 už nebudete platiť žiadne poplatky za využitie mobilných služieb v inom členskom štáte. Cena za volania, SMS alebo dáta v zahraničí bude musieť byť rovnaká ako v domácej krajine. Operátori pri roamingových volaniach síce budú môcť svojim zákazníkom účtovať poplatky nad rámec paušálu, avšak v rovnakej výške ako je štandardná cena za minútu hovoru, SMS alebo 1 megabajt (MB) prenesených dát v domácej krajine.

Ako vyzerajú cenníky operátorov

Slovenskí operátori svoje cenníky v roamingu upravili podľa európskeho nariadenia. Výsledné ceny telekomunikačných a internetových služieb poskytovaných v zahraničí sa odlišujú podľa toho, aký paušál používa zákazník doma.

Na rozdiel od minulých rokov, kedy bola určená presná cena za hovor, SMS a dáta, sa tento rok v EÚ už uplatňujú príplatky k domácim cenám. V praxi tak môžu nastať tri situácie a podľa toho aj budete platiť za telefonovanie a internet.

Môžete mať kompletné služby v zahraničí priamo v špeciálnom balíčku alebo domáci balík služieb, z ktorého čerpáte v zahraničí minúty/SMS s prirážkou. Treťou možnosťou je, že nemáte žiadny balíček a teda platíte súčet domácej ceny a príplatku.

K základným jednotkovým cenám v domácej sieti sa pripočítava regulovaný roamingový príplatok.

Regulované ceny roamingu v EÚ platné u všetkých operátorov
Zóna 1 (EÚ + Švajčiarsko)Výška roamingového príplatku k domácej ceneMaximálna cena roamingu
Odchádzajúce hovory0,06 eura/minútu0,228 eura/minútu
Prichádzajúce hovory0,0136 eura/minútu0,0136 eura/minútu
SMS0,024 eura/SMS0,072 eura/SMS
Dáta0,06 eura/MB0,24 eura/MB
Prameň: cenníky operátorov

Čo ponúka Orange

Orange ide nad rámec tejto regulácie. „Pre ešte výhodnejšiu komunikáciu zo zahraničia si môžu naši zákazníci aktivovať roamingový balík V Európe ako doma PLUS. Hovory v EÚ môžu prijímať neobmedzene a bezplatne. Zároveň majú zvýhodnenú komunikáciu aj v ostatných krajinách sveta, a to vo výške 0,49 centov za minútu prichadzajúceho aj odchadzajúceho hovoru, SMS aj MB,“ priblížila tento balík služieb hovorkyňa spoločnosti Orange Alexandra Piskunová.  

Za minútu odchádzajúceho hovoru zaplatíte 10 centov a 6 centov vás bude stáť SMS správa či 1 MB. Nový balík umožňuje výhodnejšie (v niektorých prípadoch až o 90 percent lacnejšie oproti základným cenám) komunikovať aj mimo EÚ. V mesačnom poplatku za balík vo výške 2,90 eura je zahrnuté aj cestovné poistenie pre celú rodinu.

Čo ponúka O2

Zákazníci z O2 budú volať z krajín EÚ na Slovensko už od 0 eur (v prípade Diamantového O2 Paušálu pri prvých 100 minút volania) až po maximálne 19 eurocentov (platí pre program O2 Fér).

Prichádzajúce hovory v rámci krajín EÚ tento operátor u všetkých taríf spoplatnil rovnakou sumou 0,01368 eur s výnimkou Diamantového O2 Paušálu, kde zákazníci môžu prijať prvých 100 minút volaní bezplatne. V krajinách EÚ môžete využívať dáta v cene 0,06 eura za 1 prenesený MB, opäť s výnimkou Diamantového O2 Paušálu, kde majú k dispozícii 100 MB dát bezplatne. Tieto ceny však neplatia pre zákazníkov nachádzajúcich sa na území ČR, odkiaľ volajú, posielajú správy a dátujú za rovnaké ceny ako na Slovensku.

Po novom si v O2 môžete aktivovať balíček Internet na deň v zahraničí, ktorý v sebe obsahuje separátne dáta pre surfovanie v krajinách EÚ a druhej zóny. V krajinách EÚ obsahuje balíček 50 MB a v druhej zóne 10 MB a to v cene 2 eur. Balíček v sebe zahŕňa automatickú obnovu dát, ktorú je možné deaktivovať. V Českej republike neplatíte žiadne roamingové poplatky.

Čo ponúka Slovak Telekom

Aj v Slovak Telekom museli kvôli nariadeniam EK zrušiť viacero služieb. Momentálne tento operátor ponúka len niekoľko dátových balíčkov. Balíčky sú už k dispozícii iba pri mobilných dátach a ide o trojicu Travel & Surf: Balík XS (35 MB za 2 eurá), Balík M (100 MB za 5 eur) a Balík XL (500 MB za 15 eur).

„Pokiaľ ide o dáta, naša trojica balíčkov Travel & Surf je dostupná aj v krajinách ako Čína, Japonsko, Kanada či Austrália, takže v tomto prípade nie je potrebné kupovať iba zahraničné SIM karty či hľadať Wi-Fi, ale zákazník môže surfovať aj na vlastnom smartfóne na svojej SIM karte,“ informoval hovorca Michal Korec. 

Európska regulácia sa dotkla aj ich karty a paušálov. Za predplatenú kartu EASY Pecka zaplatíte domácu cenu plus príplatky. Za prichádzajúce hovory uhradíte spolu 1,37 centa za minútu, za odchádzajúce hovory 15 centov za minútu. Jedna SMS vás stojí 7 centov a za dáta si Telekom vypýta 16 centov za 1 MB alebo balíček Travel & Surf.

„Od 1. apríla zákazníci paušálov môžu využívať hovory a SMS v štyroch okolitých krajinách (Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko) ako doma. Za prijaté hovory teda neplatia. Odchádzajúce hovory a SMS sa odrátavajú z voľných SMS ako na Slovensku. Takže či ide na nákup do Rakúska, výlet do Česka či inde, zákazník neplatí nič navyše a využíva stále svoj paušál,“ konkretizoval hovorca M. Korec.

Pri paušáloch Happy pri prichádzajúcich hovoroch platí, že k má zákazník voľné minúty, volá v rámci nich zdarma. Nad rámec minút mu operátor účtuje 1,37 centa za minútu.

Ak sú v balíku Happy zahrnuté aj voľné minúty v EÚ, pri odchádzajúcich hovoroch sa čerpajú ako prvé (Happy XXL, Happy Profi). Ak už voľné EÚ minúty nie sú, iba bežné voľné minúty, minie sa minúta + 6 centov za minútu (každé Happy).

Ak nad rámec, k cene domácej minúty sa pripočíta 6 centov (podľa programu Happy, napríklad 6 centov pri vyšších Happy, 12 centov pri XL data, L a M, 19 centov pri nižších Happy). Strop je 22,8 centa.

Pri SMS platí, že ak sú v balíku Happy zahrnuté aj voľné SMS v EÚ, čerpajú sa ako prvé. Ak sa čerpá z voľných SMS, minie sa SMS plus 2,4 centa. Ak nad ich rámec, platí sa cena domácej SMS plus 2,4 centa. Strop je pritom 7,2 centa.

Čo sa týka dát, ak sú v balíku Happy zahrnuté aj voľné MB, čerpajú sa ako prvé (Happy XXL, Profi). Ak sa čerpá z voľných MB, minie sa 1 MB plus 6 centov. Ak nad rámec, platí sa cena domáceho MB plus 6 centov. Strop je 24 centov.

A čo 4ka

Zákazníci 4ka platia vo všetkých štátoch EÚ rovnakú cenu – 4 centy za minútu volania, SMS či 1 MB dát. „Takže Štvorkári aj na zahraničnej dovolenke môžu telefonovať a SMSkovať vo všetkých štátoch EÚ ako doma, keď za 100 minút volania alebo 100 SMS zaplatia iba 4 eurá,“ informoval Tomáš Stupavský, špecialista pre vzťahy s médiami spoločnosti SWAN Mobile.

Štvorka sa oplatí aj pre dátujúcich dovolenkárov – 1 MB stojí 4 centy a to v celej Európskej únii. 100 MB dát ich v roamingu v rámci EÚ bude stáť iba 4 eurá.

Na čo si musí dať pozor telefonujúci dovolenkár:

  • Ak chcete využívať vo svojom zariadení aj dáta vo väčšom množstve, používajte wifi siete. Tu však stále platí, že by ste sa mali vyhnúť otvoreným wifi sieťam a prihlasovať sa len do overených sietí.
  • Prijímanie hovorov v EÚ je už veľmi lacné: zahrnuté je buď v balíčkoch, paušáloch, alebo stojí maximálne 1,37 centa za minútu – netreba sa báť zdvihnúť hovor. 
  • Prijímanie hovorov je lacnejšie ako uskutočňovanie odchádzajúcich hovorov.
  • Ani posielanie SMS už nestojí veľa a pri maximálnej cene 7,2 centa ide o výhodnú formu komunikácie.
  • Pre dátovanie v zahraničí je vždy lepšie aktivovať si dátový balíček, aj keď zákazníci využijú iba pár mailov či najmä instant messaging aplikácie.
  • Aktualizácia aplikácií, posielanie či sledovanie videí je dátovo náročná aktivita a preto by ste si mali aktualizovať smartfón najmä v domácej sieti, respektíve v zahraničí iba s väčším dátovým balíčkom.
  • V krajinách mimo EÚ si treba najmä uvedomiť niekoľkonásobne vyššie ceny za hovory, SMS a dáta. V dovolenkových a biznis krajinách sú síce ceny dostupnejšie ako kedysi, oproti EÚ sú však stále vyššie.