Najnovšie prieskumy verejnej mienky poukazujú na stabilnú podporu pre vládnu stranu Právo a spravodlivosť v rozsahu 40 až 47 percent. Napriek turbulentným udalostiam z posledných mesiacov vrátane kauzy s nadužívaním štátnych letov predsedom senátu Karczewskim a dehonestačnou kampaňou proti niektorým sudcom, strana Jaroslawa Kaczyńského neutrpela v prieskumoch verejnej mienky výraznejšiu stratu.

Prieskumy a turbulentné vládne škandály

Právo a spravodlivosť (PaS) vyhrala väčšinu v predošlých parlamentných voľbách v roku 2015 využívajúc vlnu občianskej nespokojnosti po osemročnej vláde koalície Občianskej platformy a Poľskej ľudovej strany, ktorej vládnutie bolo poznačené mnohými kauzami ako napríklad kauza a odpočúvania či Amber Gold.

Kvôli kombinácii štedrých sociálnych balíčkov, stabilného ekonomického rastu a zlej povesti hlavnej opozičnej strany si dokázala PaS vystavať stabilnú voličskú základňu koncentrovanú najmä na vidieku a v menších mestách. Títo voliči pokiaľ budú dostatočne motivovaní, dokážu vládnej strane zabezpečiť bezproblémovú väčšinu v parlamente, čo už dokázali pri májových voľbách do európskeho parlamentu.

S blížiacimi sa voľbami prieskumy jasne naznačujú možnosť opätovného víťazstva PaS. Podľa najnovšieho prieskumu agentúry IBRiS by získala takmer 20-percentnú prevahu nad centristickou Občianskou koalíciou.

Kaczyńského hetrick a ekonomické otázky

Jedným z rozhodujúcich bodov volebnej kampane sa stal takzvaný Kaczyńského hetrik.

PaS je známa štedrou rodinnou a sociálnou politikou ako napríklad prídavkom na každé dieťa vo výške 115 eur a trinástym dôchodkom. Začiatkom septembra predsedníctvo strany prišlo s radikálnymi návrhmi, vrátane postupného navýšenia minimálnej mzdy na 925 eur do roku 2023, zavedenia trinásteho a štrnásteho dôchodku pre každého seniora a dotáciám pre farmárov.

Mnohí sa však obávajú, že tieto sľuby môžu pri spomalení poľskej ekonomiky zhoršiť ekonomickú situáciu krajiny a neplánovane zvýšiť infláciu.

Naopak hlavná opozičná a centristická strana Občianska koalícia za základ svojho programu považuje zníženie nákladov zamestnanca na odvody do sociálnej poisťovne a avizuje daňové úľavy pre firmy, ktoré sa rozhodnú svoj zisk investovať do rozvoja a inovácií.