Predseda okresného súdu v Moskve, ktorý v utorok pojednáva v kauze opozičného politika Alexeja Navaľného, sa vzdal funkcie. Informoval o tom v utorok spravodajský portál Meduza.io.

Portál dodal, že krátko pred začiatkom pojednávania sa objavila aj informácia, že pojednávanie bude viesť iná ako pôvodne určená sudkyňa. Tá vo svojom vystúpení v súdnej sieni uviedla, že verdikt v kauze vynesie ešte dnes.

Súd v Moskve sa v utorok zaoberá podnetom Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN), ktorá v prípade Navaľného žiada zmenu podmienečného trestu väzenia na nepodmienečný. V okolí budovy súdu, kde sa koná pojednávanie, už polícia zadržala takmer 100 ľudí vrátane niekoľkých novinárov.

Russia Navalny Protests
Neprehliadnite

Sociálne siete v Rusku musia hľadať a blokovať informácie o protestoch

Ide o verdikt vynesený v kauze Yves Rocher v decembri roku 2014, keď bol Navaľnyj odsúdený na podmienečný trest 3,5 roka odňatia slobody so skúšobnou dobou päť rokov za spreneveru 30 miliónov rubľov (približne 327.500 eur) spoločnosti Yves Rocher Vostok a ďalších štyroch miliónov z inej firmy.

Navaľnyj v tejto kauze figuroval spolu so svojím bratom Olegom. Obaja celý prípad označovali za vykonštruovaný a politicky motivovaný.