Predĺžiť životnosť posledných troch nemeckých jadrových elektrární kvôli úsporám plynu by bolo zlé rozhodnutie, uviedol dnes nemecký minister hospodárstva za Zelenej Robert Habeck počas dňa otvorených dverí sídla vlády. Prevádzkou elektrární by sa ušetrili nanajvýš dve percentá spotreby plynu, čo nie je dostatočný dôvod na odklon od ekologického smerovania nemeckej energetiky, dodal Habeck podľa agentúry Reuters.

Habeck však uviedol, že je otvorený predĺženiu životnosti jadrovej elektrárne v Bavorsku, ak záťažový test ukáže, že je to potrebné na zabezpečenie stability a dodávok do siete počas zimy. Výsledky testu má vláda dostať v priebehu niekoľkých týždňov, píše Reuters.

Kritizoval Francúzsko

Bavorsko je v inej situácii ako zvyšok Nemecka, pretože dodáva elektrinu do francúzskej siete. Francúzsko aktuálne odstavilo niekoľko jadrových elektrární kvôli údržbe a výpadky má nahradiť zásobovanie z Nemecka. Habeck dnes francúzsku závislosť na jadre kritizoval, píše agentúra DPA.

„Nie je to najlacnejšia technológia, ani najbezpečnejšia technológia pre zásobovanie Európy a sveta v budúcnosti,“ uviedol Habeck a spomenul napríklad problémy s ukladaním jadrového odpadu alebo ekonomické dôvody, píše DPA.

Politická zhoda na odklone od jadra

V Nemecku až do ruskej invázie na Ukrajinu panovala jasná a široká politická zhoda na odklone od nukleárnej energetiky. Jadrové elektrárne sľúbila vláda bývalej kancelárky Angely Merkelovej uzavrieť do konca tohto roka v reakcii na haváriu v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011.

Denník The Wall Street Journal v utorok napísal s odvolaním sa na nemecké vládne zdroje, že Nemecko kvôli energetickej kríze neodstaví posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roka.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 Philippsburg - Na snímke jadrová elektráreň vo Philippsburgu na juhozápade Nemecka 29. decembra 2019. Prevádzkovateľ jadrovej elektrárne pristúpil 31. decembra k jej trvalému odstaveniu v rámci odklonu krajiny od využívania jadrovej energie. Druhý blok elektrárne bol odpojený o 19.00 h (SEČ) po 35 rokoch prevádzky. Stalo sa tak iba niekoľko hodín pred vypršaním lehoty, stanovenej do polnoci z 31. decembra 2019 na 1. januára 2020. Blok Philippsburg 2 doteraz pokrýval jednu šestinu dopytu po
Neprehliadnite

Na reštart jadrových elektrární v Nemecku už môže byť neskoro. Odborníci pripomínajú realitu