SNS už oznámila, že sa z 20 na 10 percent zníži DPH na ubytovanie. Zaviesť sa tiež majú 500-eurové rekreačné poukazy pre zamestnancov, pričom 45 percent by si platili zamestnanci. Pre zamestnávateľa aj zamestnanca by mal byť poukaz oslobodený od odvodov a daní, čo by malo neskôr platiť aj pre živnostníka.

Most-Híd v rámci balíčka spomína väčšiu podporu pre živnostníkov, ktorým by mohli klesnúť dane či odvody. A pred časom vypustila strana informáciu, že chce podporiť mladomanželské pôžičky. Maximálna výška pôžičky by mala byť 20-tisíc eur s tým, že úroky a poplatky banke by za mladomanželov zaplatil štát. Časť dlhu by si mladá rodina mohla odpísať, keď sa im narodí dieťa.

Nehľadajte v tom systém

Zadarmo nie je nič. Ani obedy pre školákov, ani vianočné príspevky pre dôchodcov či pobyty v kúpeľoch, aj keď sa tak vláda tvári. Celkovo by sa na balíček malo použiť 600 miliónov eur. Koalícia sa tvári, že sociálny balíček má byť pre všetky sociálne skupiny. Nuž, práve v tom je jeden z problémov. Príspevok na stravu dostanú napríklad aj deti bohatých. Na Slovensku je pritom približne 63-tisíc detí, ktoré sa nachádzajú v hmotnej núdzi. Práve tie by však potrebovali komplexnejšiu pomoc ako len preplácanie stravy v škole.

Vianočný príspevok má byť podľa Smeru základom na budúci trinásty dôchodok. Teraz je však isté, že na to, aby ho raz dôchodcovia dostali, štátna kasa tak skoro mať nebude. Navyše Smer ide chystaným zavedením stropu dôchodkového veku proti tomu, aby sa deficit v dôchodkovom zabezpečení neprehlboval. Ak sa strop zavedie, výška dôchodkov bude musieť ísť dole.

Po nás potopa, tak rozmýšľa Smer. To, že nás po roku 2040 čaká výrazná demografická kríza, ktorá prinesie drastické zhoršenie pomeru pracujúcich a dôchodcov, ich nezaujíma. Kým v súčasnosti na jedného penzistu pracuje 3,2 človeka, v roku 2070 to bude už len 1,5 pracujúceho.

Ak by chcela vláda pripraviť opatrenie, ktoré skutočne pomôže sociálne ohrozeným skupinám, musela by myslieť v prvom rade na neúplné rodiny, rodiny, kde je len jeden živiteľ, rodiny s nezamestnanými rodičmi, zdravotne postihnutých. Tí patria v našej spoločnosti k najviac ohrozeným chudobou.

Pri mladomanželských pôžičkách nás Most-Híd vracia do obdobia spred roku 1989. Ibaže

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa