Na konci roka 2015 zasiahla slovenskú energetiku prelomová udalosť. Taliansky nadnárodný koncern Enel sa dohodol na predaji svojho 66-percentného akciového podielu v Slovenských elektrárňach. Novým majiteľom sa mala stať skupina EPH, ktorú vlastnila finančná skupina J&T a jeden z jej bývalých manažérov Daniel Křetínský.

Enel mal záujem predať svoj podiel v SE už dávnejšie. Dôvodom bola zmena zamerania (odklon od jadrovej energetiky), ale zrejme aj napäté vzťahy so slovenskou vládou.

Prekážkou predaja však boli dva rozostavané bloky jadrovej elektrárne Mochovce a riziká s nimi spojené. Náklady na tento projekt neustále rástli a nebolo jasné dokedy. Nedokázali to presne odhadnúť ani samotné SE. Preto ani nádejní kupujúci nevedeli predpovedať riziká spojené s Mochovcami a zodpovedne odhadnúť hodnotu elektrární.

Dočasné riešenie

Enel sa rozhodol problém vyriešiť predajom svojho podielu vo dvoch etapách. V prvej – ešte pred dokončením Mochoviec – previedol polovicu svojho 66-percentného podielu v elektrárňach na EPH. Obe skupiny tak mali mať v tejto prechodnej fáze po 33 percent. Svoje podiely v SE vlastnia obe nepriamo cez spoločnosť HoldCo.

Zvyšných 34 percent ovládal štát, tak ako predtým. Enel si zároveň ponechal zodpovednosť za dostavbu Mochoviec, kým EPH získal manažérske právomoci v existujúcich výrobných zdrojoch. „EPH bude mať prevažujúcu funkciu v riadení existujúcich výrobných aktivít SE, Enel bude mať prevažujúcu úlohu v riadení projektu dostavby elektrárne v Mochovciach 3 a 4 vrátane financovania,“ povedal vtedy Daniel Častvaj, hovorca EPH.

Definitívny odchod

Definitívne mal Enel uvoľniť miesto EPH v SE až po dokončení Mochoviec. EPH získal na

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa