Ak niekto permanentne útočí na novinárov a intelektuálov z pozície predsedu vlády a najsilnejšej politickej strany, prispieva k rozkladu demokracie. Pripomeňme si, že slobodné(!) médiá vrátane verejnoprávnych sú jedným z jej pilierov (informácia aj pre oligarchov a finančné skupiny, ktoré ich vlastnia). Vzdelaná, tolerantná a kriticky zmýšľajúca masa ľudí je zasa kľúčom k pokroku spoločnosti.

Keď poznáme R. Fica a vidíme, ako sa stavia k ľuďom, ktorí sa nedajú kúpiť vlakmi zadarmo, prečo čakáme, že by mohol urobiť kroky k tomu, aby priviedol do Bratislavy podľa medzinárodných rebríčkov jednu z najlepších vzdelávacích inštitúcií na svete a nepochybne najlepšiu v regióne strednej a východnej Európy?

Kde je politický inštinkt

Zhrňme si, že útok na Stredoeurópsku univerzitu v Budapešti (SEU) vedie samotný premiér Maďarska Viktor Orbán. Je presvedčený, že jej zakladateľ, americký miliardár maďarského pôvodu, George Soros sa snaží povaliť jeho režim neliberálnej demokracie aj tým, že financuje aktivity na podporu liberálnej demokracie v Maďarsku. Medzi tieto aktivity patrí aj vzdelávanie. Zákon maďarskej vlády je napísaný tak, že sa týka a ohrozuje len SEU, žiadne iné vysoké školy.

Ak by R. Fico nebol chorobne do seba zahľadený politik, videl by v nechutnom ťažení maďarského autokrata na SEU veľkú príležitosť pre Slovensko. A teda v konečnom dôsledku aj pre neho samotného.

Každý, kto má politický inštinkt, z ktorého R. Fico mohol ešte pred rokmi rozdávať, chápe, že prínos špičkovej univerzity na Slovensko by pre krajinu bol efektívnejší marketingový ťah než akékoľvek organizovanie európskeho predsedníctva.

Je to podanie ruky mladým ľuďom, ktorí vo vzdelávaní vidia nielen investíciu do života, ale ktorí sa vďaka nemu stávajú schopnými lídrami spoločnosti. Je to gesto spolupatričnosti akademikom, ktorí sa bez vlastného pričinenia dostali na zoznam nežiadúcich v krajine riadenej autokratom. Je to pomoc domácemu vzdelávaciemu prostrediu, ktoré by prirodzene rástlo už len z ľahkého pozorovania výučby svetovej kvality. Signál vzdelaným a rozumnejším voličom, že vláda má o nich a ich deti záujem. Keď nie doteraz, tak aspoň pod tlakom spoločenského vývoja. A za toto všetko sa získavajú politické body.

Chápe to aj oligarcha v politike Andrej Babiš, ktorý má v Českej republike našliapnuté byť onedlho premiérom. Ten už dokonca Stredoeurópskej univerzite navrhuje ako sídlo bývalú invalidovňu, jeden z najväčších palácov v Prahe.

Skutočný Európan

R. Fico tento týždeň vyhlásil, že médiá sú neobjektívne a publikujú „shit“. Žije v predstave, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa