Bulharsko si musí vyrokovať s ruským plynárenským gigantom Gazprom obnovenie dodávok plynu. Uviedol to dnes minister energetiky úradníckej vlády Rosen Christov. Gazprom zastavil dodávky plynu do Bulharska v apríli, pretože Sofia odmietla za plyn platiť v rubľoch. Vláda predtým sľúbila, že zabezpečí dostatočné dodávky na zimu, uviedla agentúra Reuters.

Obnovenie dodávok plynu je nevyhnutné

Minister zatiaľ neuviedol, kedy by sa mali rokovania s Gazpromom začať. Len vyhlásil, že je to nevyhnutné, aby si Bulharsko zabezpečilo lacný plyn.

„Vzhľadom na požiadavky podnikateľov a odborov sú v skutočnosti rokovania s Gazpromom o obnovení dodávok nevyhnutné," povedal Christov novinárom. Očakáva však, že rozhovory budú veľmi ťažké. Ruský veľvyslanec v Bulharsku v nedeľu vyhlásil, že dodávky plynu do Bulharska by mohli byť obnovené, ak bude zo strany Sofie politická vôľa. Platby ale aj tak musia byť v rubľách.

Bulharsko, ktoré je členom Európskej únie, až do aprílového prerušenia dodávok odoberalo z Ruska až 90 percent plynu, ktorý potrebuje. Súčasná dlhodobá zmluva s Gazpromom vyprší na konci tohto roka.

Bulhari protestujú proti dočasnej vláde

Christov obvinil predchádzajúcu vládu reformného premiéra Kirila Petkova, že vzťahy s Ruskom pokazila. Vláda padla v júni, iba šesť mesiacov po nástupe do funkcie.

Stovky Bulharov protestujú od 2. augusta proti dočasnej vláde, ktorá sa toho dňa ujala funkcie. Ľudia sa obávajú, že kabinet bude pracovať na obnovení dodávok z Ruska a znovu zvýši vplyv Kremľa na ekonomiku.
Krajina potrebuje ročne zhruba tri miliardy metrov kubických plynu. V súčasnosti dostáva jednu miliardu metrov kubických z Azerbajdžanu, zvyšok nakupuje na trhu. Veľkoobchodné ceny plynu tento mesiac vzrástli zhruba o 60 percent na 300 leva za megawatthodinu.

Súčasná úradnícka vláda hľadá nové alternatívy

Podnikateľské združenia a odbory upozornili, že vysoké ceny plynu majú negatívne dopady na priemysel. Vyzvali preto vládu, aby hľadala možnosti, ako obnoviť dovoz plynu z Ruska, ktorý by bol lacnejší ako nákup na voľnom trhu. Sofia tento týždeň podľa Christova začne rokovania s Azerbajdžanom o zvýšení dodávok a bude rokovať o dodávkach tiež s tureckými obchodníkmi s plynom.

Predchádzajúca vláda tiež dojednala dohodu o dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov. Dočasná vláda sa však rozhodla uzavrieť s americkou plynárenskou firmou Cheniere definitívnu dohodu iba na jeden náklad LNG v októbri. Uviedla, že nedokáže zabezpečiť sloty v termináloch na LNG za prijateľné ceny pre ostatných šesť nákladov.

„Terajší krok súčasnej úradníckej vlády v Bulharsku je trieštením jednotného postupu EÚ voči Gazpromu a Rusku všeobecne," uviedol ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Kým väčšina krajín EÚ sa snaží od ruských energií postupne odstrihávať, Bulharsko chce urobiť pravý opak. Navyše 'potupne', lebo Rusko krajinu od svojich dodávok odstrihlo na základe kontroverznej požiadavky platby v rubľoch, "dodal.

Nemecko odmietlo sprevádzkovať Nord Stream 2

Zároveň je podľa Kovandu rokovanie Sofie ilustráciou čoraz zložitejšej situácie, v ktorej sa ocitajú krajiny prevažne východnej časti EÚ, vysoko závislé od ruského plynu, vrátane Nemecka alebo Česka. V Nemecku sa tak napríklad aj z najvyšších politických poschodí, konkrétne z vládnej FDP, už ozvali hlasy volajúce po spustení plynovodu Nord Stream 2. Ten už je hotový a vedie paralelne s plynovodom Nord Stream 1, kvôli ruskej invázii na Ukrajinu ho ale Nemecko odmietlo sprevádzkovať. Nord Stream 1 je hlavnou trasou na prepravu ruského plynu do EÚ.

Separátne bez EÚ si dodávky ruského plynu už dohodlo Maďarsko. Gazprom tento mesiac zvýšil dodávky plynu do tejto krajiny nad objem stanovený v dlhodobej zmluve. Budapešť tiež vedie rokovania o výške dodávok na september. Minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó v júli kvôli tomu navštívil Moskvu.

Uzavretie dohody o dodávkach plynu s ruským Gazpromom požaduje v Česku šéf strany SPD Tomio Okamura. Podľa neho v súčasnosti nie je k ruskému plynu alternatíva, geopolitika by preto mala ísť v tomto prípade stranou.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 archív Lubmin - Na archívnej snímke z 15. februára 2022 potrubie na plynovode Nord Stream 2 (Severný prúd 2) v Lubmine na severozápade Nemecka. Zatiaľ čo západní spojenci v utorok diskutujú o tom, aké sankcie by mali byť uvalené na Rusko v reakcii na uznanie nezávislosti dvoch separatistických regiónov na východe Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ich vyzval, aby zaujali tvrdý postoj. Podľa agentúry AFP Zelenskyj počas utorkovej tlačovej konferencie po boku estónskeho prezi
Neprehliadnite

Plyn opäť nepotečie. Gazprom oznámil, že pre údržbu zastaví dodávky cez Nord Stream 1