Ako ovplyvnila vojna na Ukrajine pracovný trh na Slovensku? Bude blokovanie a cookies stačiť na ochranu používateľov internetu? Aké následky bude mať súdna reforma pre klientov? Trend konferencia Právnické fórum 2022 otvorí diskusiu odborníkov k aktuálnym témam.  

Podujatie, ktoré pripravuje vydavateľstvo EPRAVO Group, s. r. o., v spolupráci s týždenníkom TREND, sme vysielali online. 

Právnické fórum 2022 - program
  • 10.00 - 11.00 - Ukrajinci na pracovnom trhu
  • 11.00 - 11.15 - Coffee break
  • 11.15 - 12.15 - Právo v kyberpriestore
  • 12.15 - 12.30 - Coffee break
  • 12.30 - 13.30 - Vplyv súdnej reformy na advokáciu 

Moderátor: Michaela Pastorková

Kvalifikácia Ukrajincov a slovenský trh práce

Vojenský konflikt Ruska a Ukrajiny vyhnal z domov státisíce ľudí, ktorí boli donútení utiecť do západných krajín vrátane Slovenska, kde im bolo poskytnuté bývanie a základné potreby. Niektorí cestovali ďalej na západ, iní zostali aj na Slovensku, kde sa snažia nájsť si prácu. Problémy nakoniec neriešia len Ukrajinci, ale aj slovenskí zamestnávatelia. Pracovné právo tak čelí výzve uznávania kvalifikácií, ako aj čiernej práci. Ako sa s tým vysporiada?  

Pozvanie do diskusie prijali Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Artur Gevorkyan, majiteľ spoločnosti Gevorkyan, ktorý má skúsenosti s pomocou Ukrajincom a Katarína Tešla, manažérka komunikácie a PR Kariéra.sk, výkonná riaditeľka APRSR.

Kyberpriestor pod lupou

V poslednej dobe sa používatelia internetu stretli s potvrdzovaním používania tzv. cookies pri návšteve webových stránok. Ide o zmenu, ktorá nenastala len na Slovensku, ale vo viacerých krajinách s cieľom dať zákazníkom a užívateľom internetu možnosť odmietnuť sledovanie informácií, ktoré poskytujú webovým stránkam. Ide predovšetkým o IP adresu, zariadenie či použité predvoľby na stránke. Bude však táto forma ochrany používateľov stačiť?  

O blokovaní či ochrane osobných údajov na internete na konferencii Právnické fórum diskutovali Karol Suchánek, poradca pre kyberbezpečnosť, Rastislav Janota, riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti a Ľuboš Zacharovský, expert bezpečnosti.

Reforma súdnictva vs advokáti

Súdna reforma je na stole už viac ako rok. Kľúčová súdna mapa by mala priniesť najväčšie a podľa slov ministerky spravodlivosti aj najdôležitejšie zmeny. Aký dopad bude mať reforma na advokátsky stav? Dôjde k zefektívneniu súdneho konania?  

Na otázky odborníkov odpovedala v diskusii ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a pozvanie prijali aj Viliam Karas, predseda Slovenskej advokátskej komory, Eva Kovačechová z Via Iuris a Peter Štrpka z Advokátskej kancelárie Soukeník - Štrpka. 

Erika Matwij z Inštitútu rodinného businessu sa účastníkom konferencie prihovorila cez telemost. Poukázala na dôležitosť rodinných rád a rodinnej ústavy.
Neprehliadnite

Aj takáto bola marcová konferencia TRENDU pre Rodinné firmy