Denník N má k dispozícii lekársku správu, ktorá popisuje, že krátko pred dvanástou hodinou na obed prišla do nemocnice na Kramároch na urgentný príjem vtedajšia manželka I. Béreša Zuzana a ošetrujúcemu lekárovi povedala, že ju manžel surovo napadol.

„Udáva, že manžel prišiel v ebriete a fyzicky ju napadol, visela cez zábradlie balkóna, má veľké hematómy na stehnách, dolných končatinách, exoriacia na rukách, škrtil ju,“ píše sa v lekárske správe. Ebrieta znamená, že útočník bol opitý a exoriacia sú odreniny na koži.

Správa ďalej opisuje pomliaždeniny a krvné podliatiny na tvári, na lícach. Denník N píše, že informácie nezverejnili skôr, lebo v tom čase už I. Béreš nebol verejným činiteľom. Z. Bérešová sa teraz denníku k lekárskej správe odmietla vyjadriť. S I. Bérešom sa rozviedla v roku 2004.

Béreš obvinenia popiera

Autorom lekárskej správy je traumatológ a exriaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Jozef Sabol. On ani nemocnica sa k tomuto prípadu nechceli vyjadrovať s odvolaním sa na lekárske tajomstvo.

Samotný I. Béreš popiera, že by svoju manželku fyzicky napadol. „K žiadnemu útoku z mojej strany na moju bývalú manželku nedošlo,“ povedal pre Denník N. Priznal, že ho v tom čase kontaktovala polícia na základe udania.

„Bývalá manželka vypovedala doma a následne na polícii, kde uviedla v zápise, že nedošlo medzi nami k žiadnemu fyzickému konfliktu,“ tvrdí I. Béreš. Spomínanú zápisnicu však nemá k dispozícii. Lekársku správu označil za „kópiu krajne nevierohodnej listiny, ktorú vidím prvýkrát a nemám dôvod sa k nej vyjadrovať“.

O prípade sa už písalo

O Bérešovom útoku na exmanželku sa písalo už v roku 2003. V tom čase však o tom médiá nemali žiaden dôkaz. Týždenník Plus 7 dní vtedy napísal, že v parlamente sa nehovorilo o ničom inom ako, že poslanec I. Béreš údajne zbil svoju manželku.

„Podľa chodbových rečí mala byť hospitalizovaná na oddelení ARO na bratislavských Kramároch. Keď sme pána poslanca oslovili a spýtali sa ho, čo je na rečiach pravdy a či naozaj fyzicky napadol svoju polovičku, nebol veľmi zaskočený,“ písal týždenník.

Aj vtedy I. Béreš obvinenia poprel. Tvrdil, že sa ho niekto snaží zdiskreditovať. Hovorilo sa ale, že práve táto bitka bola dôvodom jeho odchodu z politiky a nie ponuka Prvej stavebnej sporiteľne. „Či táto hra bola súčasťou politického boja, som neskúmal a po pätnástich rokoch ani skúmať nebudem. Celú tému som v tom čase vysvetlil a považujem ju za uzavretú,“ povedal ešte Denníku N.

Záznam môže byť skartovaný

Denník uvádza, že sa mu nepodarilo zistiť, či vtedajšia Bérešova manželka naozaj na polícii vypovedala, že ju nezbil. Hovorca bratislavskej prokuratúry Michal Šúrek povedal, že na Okresnej prokuratúre Bratislava III evidovali jednu trestnú vec, kde mala byť Z. Bérešová napadnutá, útok sa však podľa neho mal stať 1. februára 2003 a nie až mesiac potom.

Ako uvádza v citácii prokuratúry Denník N, toto trestné stíhanie bolo zastavené a trestné stíhanie je premlčané. Celý spis sa nachádza v archíve a prokuratúra zatiaľ Denníku N neodpovedala, či ho vie z neho preskúmať. Nie je tak ani jasné, či to bol I. Béreš, kto bol v tejto súvislosti podozrivý.

Bratislavská polícia tvrdí, že na príslušnom okrese žiaden prípad, ktorý by súvisel so Z. Bérešovou, neeviduje. Či to vyšetroval niekto iný, už nie je možné zistiť.

Z. Bérešová bola druhá manželka I. Béreša. Prvá žena mu zomrela na rakovinu. V strane ANO spoznal svoju terajšiu partnerku Janu. „S dávkou pokory, ktorú som nadobudol až neskôr, priznávam, že som Zuzane nebol oporou v čase, keď oporu veľmi potrebovala. Preto, ale aj pre iné veci, ktorými prispela ona sama, sa naše manželstvo rozpadlo,“ napísal I. Béreš vo svojej knihe Keď život skúša.