Nový generálny riaditeľ Twitteru Parag Agrawal si berie niekoľko týždňov otcovskej dovolenky. Spoločnosť potvrdila pre The Washington Post, že zostáva doma so svojím druhým synom, aby „si vyrovnal svoje záväzky v práci a rodine“.

P. Agrawal práve začína pracovať na jednom z najlukratívnejších pracovných miest v technologickom priemysle. Funkciu generálneho riaditeľa Twitteru prevzal pred necelými tromi mesiacmi uprostred tlaku investorov na rýchly rast.

Štandard je 20 týždňov

Na dovolenku odchádza na menej ako 20 týždňov, ktoré spoločnosť poskytuje svojim zamestnancom – bez ohľadu na pohlavie. No stále je to pozoruhodný krok pre generálneho riaditeľa tak veľkej technologickej firmy v čase, keď sú normy týkajúce sa platenej dovolenky sporné na národnej úrovni aj v Silicon Valley.

P. Agrawal nevymenoval dočasného generálneho riaditeľa a plánuje zostať v kontakte so svojím výkonným tímom. „V Twitteri povzbudzujeme a plne podporujeme zamestnancov čerpajúcich rodičovskú dovolenku spôsobom, ktorý je pre každého najvhodnejší,“ uviedla vo vyhlásení Laura Yagermanová, šéfka podnikovej komunikácie Twitteru. „Je to osobné rozhodnutie a vytvorili sme program rodičovskej dovolenky (podpora až 20 týždňov flexibilnej dovolenky), ktorý je z tohto dôvodu prispôsobiteľný.“

Doma bol aj Zuckerberg

Niektoré technologické firmy zo Silicon Valley, vrátane Twitteru, sú lídrami medzi americkými korporáciami v predlžovaní platenej dovolenky novým rodičom bez ohľadu na pohlavie. Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ materskej spoločnosti Facebooku Meta, sa v roku 2015 dostal na titulky novín tým, že si vzal dva mesiace platenej otcovskej dovolenky, keď to bolo raritou pre mužských manažérov vo veľkých firmách. Rastúci počet výskumov ukazuje, že otcovská dovolenka má prínos pre fyzické a duševné zdravie pre celú rodinu.

U  nás je otcovská bežná vec

Na Slovensku je možné vziať si otcovskú dovolenku, avšak dieťa ešte nesmie mať tri roky. Keď žena skončí materskú z rôzneho dôvodu, napr. aj pre nástup do práce, je často výhodné zveriť dieťa manželovi alebo partnerovi. Otec má nárok na 28 týždňov. Matka však musí prestať poberať materskú a aj rodičovský príspevok.

V USA je otcovská dovolenka v niektorých kruhoch stále kontroverzná. V októbri bol americký minister dopravy Pete Buttigieg kritizovaný moderátorom Fox News Tuckerom Carlsonom a ďalšími pravicovými predstaviteľmi za čerpanie otcovskej dovolenky.

Spoluzakladateľ Palantir a rizikový kapitalista Joe Lonsdale sa vysmieval politike Spotify ponúkať šesť mesiacov rodičovskej dovolenky a povedal, že „každý muž na dôležitej pozícii, ktorý si vezme šesť mesiacov dovolenky kvôli novorodencovi, je porazený“.

Zastarané zásady

„Často som prekvapená, keď zisťujem, že spoločnosti, ktoré sú v mnohých iných smeroch veľmi progresívne, majú stále skutočne zastarané zásady týkajúce sa podpory všetkých rodičov pri čerpaní dovolenky,“ povedala Joelle Emersonová, spoluzakladateľka a CEO firmy Paradigm.

Myslí si, že najmä muži a lídri, ktorí modelujú toto správanie, udávajú tón, ktorý môže posilniť postavenie ľudí všetkých pohlaví, ktorí si berú dovolenku, pokiaľ to ich práca dovoľuje. Dodala, že ak si generálny riaditeľ, akým je P. Agrawal, berie menej ako celú rodičovskú dovolenku povolenú zamestnancom Twitteru, mohlo by to byť „úplne rozumné“, pretože „majú rôzne zodpovednosti a často rôzne úrovne podpory, aby zvládli prechod k rodičovstvu“.

Ďalšie dôležité správy

Mark Zuckerberg, zakladateľ najväčšieho sociálneho média, sa stane dvojnásobným otcom.
Neprehliadnite

Mark Zuckerberg: Zázračné dieťa, kontroverzný študent a mladý multimiliardár