Mnoho ľudí v Nemecku si zvyklo na prácu z domu, využívanie tejto možnosti ale môže zhoršiť kariérne vyhliadky, tvrdí nová štúdia Inštitútu hospodárskych a spoločenských vied (WSI) Nadácie Hansa Böcklera.

Najmä bezdetné ženy a muži, ako aj otcovia s vysokým podielom práce z domu sa považujú za menej angažovaných a produktívnych a je menej pravdepodobné, že dostanú odporúčanie na pracovné miesto. Práca z domu je naopak vo väčšej miere akceptovaná v prípade matiek, ktoré sa starajú o deti. Vo všeobecnosti platí, že čím viac niekto pracuje z domu, tým je to horšie pre kariérny postup, hovorí autorka štúdie Yvonne Lottová.

V Nemecku na účely štúdie oslovili približne 5 000 zamestnancov a uchádzačov o zamestnanie. Na stupnici od 0 do 10 mali uviesť, do akej miery by odporučili fiktívneho kandidáta na konkrétnu pracovnú pozíciu a ako by ohodnotili ochotu pracovať a produktivitu danej osoby. Vychádzali pritom z profilu kandidátov, ktorý obsahoval informácie o veku, pohlaví, deťoch a frekvencii práce z domu.

Výsledky ukázali, že stigmatizácia je obzvlášť vysoká v podnikoch, kde pracuje z domu len malá časť zamestnancov. Na druhej strane, ak má viac ako polovica zamestnancov pravidelný homeoffice, pri hodnotení takmer nezáleží na tom, či sa niekto nachádza na pracovisku často alebo len zriedka. Autori štúdie odporúčajú prácu z domu formalizovať, napríklad všeobecnou podnikovou dohodou o mobilnej práci.

„Dôležitým krokom v tomto smere je zavedenie formálneho práva na prácu z domu," uviedla Bettina Kohlrauschová, vedecká riaditeľka WSI. Dohoda sa však musí vzťahovať na všetkých zamestnancov, nielen na určité skupiny, ako sú rodičia alebo matky, zdôraznila predstaviteľka inštitútu, ktorý úzko spolupracuje s odborovým hnutím v Nemecku.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Slováci menia kancelárie za home office, najmä podnikatelia