Ako v pondelok informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, aktuálne sa začína s rekonštrukciou deviatich mostov na východnom Slovensku.

Zákazka pre Chemkostav

Nevyhovujúce mosty v Košickom a Prešovskom kraji si už od Slovenskej správy ciest (SSC) prevzali stavbári.

Lehota výstavby je v zmluve definovaná na sedem mesiacov, čiže modernizácie majú byť dokončené v tomto roku. Celková zmluvná cena týchto prác je 2,28 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (2,73 milióna eur vrátane DPH).

Zákazku získala skupina stavebných spoločností Chemkostav, a. s., Michalovce a Chemkostav IS, s. r. o., Michalovce na základe výsledku verejnej súťaže spomedzi ponúk dvanástich uchádzačov.

Érsek: venujeme im mimoriadnu pozornosť

Predpokladaná cena prác pri vyhlásení tendra vlani v januári bola 3,76 milióna eur bez DPH. Podiel šiestich subdodávateľov by mal dosiahnuť 14,8 percent z hodnoty zákazky. Ponuky ostatných neúspešných uchádzačov boli v rozsahu 2,86 milióna eur až 3,55 milióna eur s DPH.

„Cestám prvej triedy venujeme mimoriadnu pozornosť. Prakticky v každom kraji dochádza k zásadným zlepšeniam. Pomocou fondov Európskej únie sme v posledných dvoch rokoch zmodernizovali viac ako 80 kilometrov ciest I. triedy, ďalšie desiatky sú vo výstavbe, alebo sa pripravujú,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

V Košickom a Prešovskom kraji bude zmodernizovaných, resp. zrekonštruovaných deväť mostov na cestách prvej triedy v obciach Nacina Ves, Vyšný Mirošov, Bidovce, Plavnica, Medzianky, Trhovište, Stratená, Svätá Mária a Ubľa.

Ktoré diaľničné úseky čaká modernizácia

V Prešovskom kraji bude z európskych peňazí spolufinancovaná aj modernizácia ďalších úsekov na cestách I. triedy v rokoch 2019 a 2020:

  • I/79 Vranov nad Topľou - Parchovany,
  • I/18 križovatka I/21 Petič - Hanušovce nad Topľou,
  • I/66 Popová - Hranovnica a I/18 Prešov - Lipníky.

V samotnom meste Prešov už prebieha, resp. sa začne s rekonštrukciou troch križovatiek v rokoch 2018 a 2019. Ide o:

  • križovatku I/20 a III/3450 Prešov ul. Rusínska - Armádneho generála Svobodu,
  • okružnú križovatku I/68 Prešov - Solivarská (obe 2017 - 2018),
  • križovatku I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru (2018 - 2019)

Na území Košického kraja sa pripravuje modernizácia cesty I/79 v úseku Veľaty - Slovenské Nové Mesto a rekonštrukcia križovatky I/79 a III/3680 Malá Tŕňa.