Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Lenka Skalická, farbu na vlasy a výrobok na bielenie pokožky zachytil rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky Rapex v Nemecku. „Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," upozornil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Pozor na nebezpečnú kozmetiku, môže vyvolať alergie

Kizil Burgundy Henna

Ide o farbu na vlasy Kizil Burgundy Henna, značka Henna Vital, výrobná dávka/typ: Colour Red, batch: No. 001/ barcode: 8906043 560117 (560575), Mfg, date : APR 2013, Exp: date: March 2013 z Turecka. Výrobok pozostáva zo šiestich desaťgramových vrecúšok s potlačou, zabalené sú v kartónovej škatuľke.

Výrobok obsahoval látku 2-nitro-p-phenylenediamine, ktorá má vysoký alergický potenciál, preto je v kozmetických výrobkoch zakázané ju používať.

Pozor na nebezpečnú kozmetiku, môže vyvolať alergie

5H+Efficacité Exceptionnel Body Lotion

Úrad verejného zdravotníctva varuje aj pred výrobkom na bielenie kože s názvom 5H+Efficacité Exceptionnel Body Lotion, Strong Bleaching Treatment, značka 55H+Paris, výrobná dávka/typ: 112152 z Veľkej Británie. Ide o 500 mililitrov tekutiny, ktorá sa nachádza v bielej plastovej fľaške s bielym vrchnákom a červenozlatou etiketou.

Vo výrobku zistili prítomnosť látky hydrochinón, ktorá je určená len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.