Ľudia v rôznych vekových kategóriách čelia aj rozdielnym kybernetickým hrozbám. Kým staršie ročníky používajú na pripojenie k internetu počítač, mladšie generácie už viac preferujú smartfóny. Ukázal to globálny prieskum spoločnosti Avast, ktorého sa zúčastnilo viac ako 16 000 respondentov zo 17 krajín sveta vrátane Slovenska.

Nadpolovičná väčšina opýtaných vo veku 55 až 64 rokov a 61 percent ľudí starších ako 65 rokov používa na pripojenie k internetu stolný počítač alebo notebook. Preto sa častejšie stretnú s ransomvérovými útokmi, podvodmi s technickou podporou, spajvérom alebo trójskymi koňmi či botnetmi.

Mladí sú viac vystavení kyberútokom

Keďže mladá generácia surfuje na internete cez mobilný telefón - vo vekovej skupine 18 až 24 rokov je to 82 percent respondentov a v skupine 25 až 34 rokov až 90 percent - častejšie sa stáva terčom hrozieb, ako sú advér, mobilné bankové trojany, downloadery či podvodné SMS kampane. „Samozrejme, že aj mladšie generácie sú zraniteľné voči desktopovým hrozbám, pretože používajú stolné počítače ako sekundárny spôsob prístupu k internetu, a naopak, aj staršie generácie používajú inteligentné telefóny. Je však dôležité, aby Slováci chápali rozdiely medzi online hrozbami, ktoré cielia na rôzne zariadenia, a aby o všetkých týchto hrozbách diskutovali v rámci celej rodiny," poznamenala Jaya Baloo z Avastu.

Na podozrivé odkazy netreba klikať

Najjednoduchším pravidlom bez ohľadu na typ používaného zariadenia  je nepokračovať v ničom, čo používateľovi pripadá podozrivé. „Neklikajte na odkaz v e-maile, SMS správe, reklame alebo na webovej stránke, nezadávajte svoje osobné alebo platobné údaje a nič nesťahujte. Hrozbám je vždy jednoduchšie predchádzať, než riešiť ich následky," uzavrela Baloo.

ilustračná foto
Neprehliadnite

Expert na kyberbezpečnosť: Antivírus je „mŕtvy“ a na značke smartfónu a jej pôvode záleží