Bulharská socialistická strana vzdala snahy o zostavenie novej vlády, oznámila v piatok predsedníčka strany Kornelia Ninová. Všetko tak smeruje k ďalším predčasným voľbám.

Zloženie vlády tretíkrát zlyhalo

Bulharskí socialisti dostali poverenie na zloženie vlády od prezidenta Rumena Radeva ako tretí v poradí a išlo zároveň o posledný pokus. Mandát na sformovanie kabinetu predtým vrátili dve najväčšie parlamentné strany - stredopravicová Občania za európsky rozvoj Bulharska a reformistické hnutie Pokračujeme v zmene. Ani jedna si nezaistila v parlamente nadpolovičnú väčšinu.

„Hľadali sme riešenie, ako dostať krajinu z mnohých kríz a hlavne z politickej krízy. Prešli sme si všetky možnosti a rozhodli sme sa vrátiť mandát prezidentovi,“ povedala Ninová. Dodala, že Bulharsko čakajú predčasné voľby.

Bulharsko v kríze

Líderka socialistov oboznámi prezidenta s neúspešným pokusom o zloženie vlády v utorok, napísala agentúra DPA. Radev bude musieť rozpustiť parlament a do dvoch mesiacov vyhlásiť nové voľby.

Bulharsko sa nachádza v politickom pate od roku 2020, ktorý vyvolali masové protesty proti korupcii.

Politická kríza ohrozuje plány Bulharska na vstup do eurozóny v roku 2024. Chýbajúca vláda so silným mandátom v krajine odďaľuje potrebné reformy proti korupcií na vysokej úrovni a môže komplikovať čerpanie miliárd eur z fondov EÚ na obnovu.

Ďalšie dôležité správy

JT8 Philadelphia - Na snímke je logo najväèšieho ruského producenta ropy koncernu LUKOIL 18. októbra 2006 vo Philadelpii. Najväèší ruský producent ropy zvýšil svoj èistý zisk a mierne prekonal oèakávania trhu. Za rast zisku a tržieb LUKOIL vïaèí zdraženiu èierneho zlata a zvýšeniu produkcie. FOTO TASR/AP  A Lukoil gas station is seen in Philadelphia on Wednesday, Oct. 18, 2006. Russia's biggest oil producer, OAO Lukoil, said Wednesday its net profit rose 65 percent in the second quarter of 2006
Neprehliadnite

Ukrajina nakupuje rekordné množstvo ruských palív od Bulharska, zistil Euractiv