Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Štrasburgu podporili plán na urýchlené dopĺňanie strategických zásob plynu, ktorého cieľom je zaistiť domácnostiam a podnikom dostatok plynu pred ďalšou vykurovacou sezónou.

Minimálne 80 percent

Text nariadenia, ktorý europarlament schválil v zrýchlenom legislatívnom konaní, bude čoskoro predmetom rokovaní poslancov s ministrami členských štátov (Rada EÚ).

Parlament presadzuje, aby boli do 1. novembra 2022 zásobníky plynu povinne naplnené na minimálne 80 percent a následne každý rok v rovnakom období aspoň na 90 percent. Cieľom je zaistiť bezpečnosť dodávok plynu a ochrániť Európanov pred možným nedostatkom tejto suroviny.

Prevádzkovatelia zásobníkov by na základe schváleného textu mali povinne podstúpiť nový proces certifikácie, aby sa predišlo rizikám spojeným s možným vonkajším zasahovaním. V prípade zamietnutia certifikácie by sa prevádzkovatelia mali vzdať vlastníctva alebo kontroly nad zásobníkmi plynu. Prevádzkovatelia by tiež nemali mať právo rozhodovať o zatvorení zásobníka bez súhlasu národného regulátora.

Napĺňanie zásobníkov

Nové nariadenie s cieľom urýchliť opätovné napĺňanie zásobníkov prináša aj stimuly pre energetické spoločnosti vo forme zľavy na prepravné tarify zo zásobníka alebo do zásobníka.

,,Tento kľúčový legislatívny návrh nie je iba o nových a potrebných právnych ustanoveniach, je v prvom rade o zaistení dodávok plynu na nasledujúcu zimu," vyhlásil poľský europoslanec, spravodajca pre túto legislatívu a vedúci vyjednávacieho tímu EP Jerzy Buzek.

V správe pre médiá upozornil, že istotu dodávok plynu od Európskej únie očakávajú občania, domácnosti, malé a stredné podniky a priemysel. Za uvedený legislatívny návrh zahlasovalo 516 europoslancov, 25 bolo proti a 15 sa zdržalo hlasovania.

Ďalšie dôležité správy

JB 28 Nikózia - Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová rozpráva počas tlačovej konferencie po jej stretnutí s cyperským prezidentom Nicosom Anastasiadisom v Prezidentskom paláci v Nikózii 7. apríla 2022. Nulandová začala na Cypre svoje päťdňové turné zamerané na bilaterálnu bezpečnosť a posilnenie ekonomických vzťahov a vyjadrenie podpory vojnou skúšanej Ukrajiny. FOTO TASR/AP

U.S. Under Secretary of State Victoria Nuland talks to the media during a press conferenc
Neprehliadnite

USA odmietajú plynovod EastMed ako alternatívu k dodávkam z Ruska