Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v utorok rokovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti upravujúcej oblasť potratov. Je to jeden z posledných bodov schváleného programu 12. schôdze parlamentu. Plénum začalo ôsmy rokovací deň schôdze pokračovaním diskusie k novele zákona o hazardných hrách. Koaliční poslanci v nej navrhujú vypustiť podmienku petície, ak chce obec na svojom území zakázať hazard. Takisto chcú zvýšiť vzdialenosť herní od škôl či sociálnych zariadení z 200 metrov na 500 metrov vzdušnou čiarou. Poslankyňa Lucia Drábiková (OĽANO) v diskusii upozornila na patologické hráčstvo, na závislosť na hazarde sa podľa nej liečilo približne 300 ľudí ročne. Skonštatovala tiež, že aj študenti stredných škôl sa stretávajú s hazardom.

Na snímke poslankyňa NR SR Jana Cigániková (SaS) počas tlačovej konferencie na tému: Ďalší pochybný tender 14. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Potratová tabletka je šetrnejšia k zdraviu žien, tvrdí Cigániková

V novele zákona upravujúcej oblasť potratov poslanci z klubu OĽANO navrhujú zmeny v sociálnych opatreniach pre ženy zvažujúce interrupciu, zmenu názvu umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva či obsiahlejšie hlásenie o potratoch. Pozmeňujúce návrhy k tejto novele avizovala predkladateľka Anna Záborská (OĽANO) i šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).