Portugalsko by mohlo zohrať „rozhodujúcu úlohu“ napríklad v oblasti energetickej bezpečnosti vďaka prístavu Sines, ktorý by sa mohol stať euro-atlantickým dopravným uzlom. Ťažiť by mohlo aj z polohy Azorských ostrovov, povedal portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa.

Jedna z najväčších výlučných zón

„Portugalsko má všetky predpoklady zohrávať rozhodujúcu úlohu,“ povedal Rebelo de Sousa s tým, že jeho krajina má „jednu z najväčších kontinentálnych platforiem a výlučných ekonomických zón v Európe“. Teraz a v nadchádzajúcich rokoch bude podľa neho viac investovať do obrany a bezpečnosti.

Rebelo de Souza nezabudol pripomenúť, že Portugalsko zaznamenalo „v prvom kvartáli tohto roka najvyššiu mieru hospodárskeho rastu v EÚ“ a ponúka neochvejnú podporu utužovaniu transatlantických vzťahov.

Pripravení na všetky výzvy

„V nadchádzajúcich rokoch budeme pripravení na akúkoľvek výzvu,“ povedal portugalský prezident. Portugalsko chce byť podľa jeho slov „v centre“ procesu európskej integrácie a zúčastňovať sa na „kolektívnom posilňovaní“ Atlantickej aliancie a na „konsolidácii dialógu“ medzi krajinami na juhu a severe Atlantického oceánu. „A na to je fantastickým nástrojom naše Atlantické centrum na Azorských ostrovoch,“ dodal Rebelo de Souza s tým, že Portugalsko bude zároveň pracovať na upevňovaní „strategických bilaterálnych vzťahov so Spojenými štátmi“.

Ďalšie dôležité správy

ropa
Neprehliadnite

Odpojenie sa od ruských energií je jedinečnou energetickou príležitosťou pre Európu