Odštartoval tým najväčšie bankrotové konanie v histórii amerických samospráv. Portoriko vo forme komunálnych dlhopisov dlhuje veriteľom zhruba 70 miliárd dolárov (64,2 miliardy eur). Portoriko vyhlásilo bankrot po krachu rokovaní s veriteľmi a potom, čo niekoľko veľkých veriteľov na štát podalo v utorok žalobu kvôli nesplácaniu záväzkov.

Bankrot Portorika sa bude riadiť osobitným zákonom, ktorý vlani prijal Kongres USA a ktorý upravuje reštrukturalizáciu verejného dlhu tohto štátu pod dohľadom amerického federálneho súdu. Portoriko v dôsledku svojho osobitného postavenia v rámci USA nemôže vyhlásiť obvyklú formu bankrotu. Bankrot pod dohľadom súdu Portoriku umožní splácať svoje dlhy s výraznými zrážkami bez dohody s veriteľmi. Tento postup by ale mohol odradiť investorov a predĺžiť obdobie, kedy ostrov nebude mať prístup na trhy dlhopisov, upozornila agentúra Reuters.

„Hodláme chrániť svojich ľudí,“ povedal R. Rossello novinárom. Poukázal pritom na to, že jedna zo žalôb si nárokovala pre veriteľa všetky príjmy portorického ministerstva financií. Dodal ale, že rokovania o reštrukturalizácii dlhu, s ktorou by veritelia súhlasili, vyhlásením bankrotu skončiť nemusia a že tento krok môže naopak znamenať ich urýchlenie.

V marci portorický vládny výbor pre dohľad nad verejnými financiami schválil Rossellov fiškálny plán, podľa ktorého by ostrov splácal ročne len 800 miliónov dolárov, teda menej ako štvrtinu terajšej sumy. Táto predstava investorov frustrovala a rokovania o dohodnutej reštrukturalizácii dlhu sa od tej doby zasekli.

Doteraz najväčšie komunálny bankrot v USA vyhlásilo mesto Detroit. Ten mal v roku 2013, kedy sa uchýlilo pod súdnu ochranu pred veriteľmi, dlh 9,3 miliardy dolárov. Portoriko popri vysokej zadlženosti trápi chudoba, ktorej miera dosahuje 45 percent. Miera nezamestnanosti je na ostrove dvakrát vyššia, než je celoamerický priemer a počet obyvateľov územia klesá.