V stredu predstavená Prvá pomoc+ musí byť rýchlejšia a jednoduchšia, vláda sa nepoučila z prvej vlny. Myslí si to predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Irena Bihariová a europoslanec z tejto strany Michal Šimečka.

,,Spôsob, akým vláda kompenzovala ľudí v prvej vlne, sa ukázal byť vrcholne nefunkčný. Opatrenia pre druhú vlnu, žiaľ, nasledujú rovnakú cestu. Vláda musí ľuďom pomôcť oveľa jednoduchšie a rýchlejšie," myslí si Bihariová.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na 43. rokovanie vlády SR v Bratislave 14. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Vláda zavádza covidový príplatok, Matovič predstavil plán Prvá pomoc+

Šimečka zase kritizuje rétoriku ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina). ,,Vláda podľa ministra všetko vynásobila 1,5-krát. Keď sa však k pomoci pre jej pomalosť a zložitosť neviete dostať, nijak vám nepomôže, že jej teoreticky máte nárok o 50 percent viac," poznamenal Šimečka.

Podľa mimoparlamentného hnutia vláda vôbec nepochopila, že popri objeme financií je hlavným problémom spôsob, akým tieto peniaze dostať k ľuďom. Práve v tom podľa predstaviteľov PS zlyhala vláda na jar, a rovnaký problém hrozí aj pri druhej vlne pandémie nového koronavírusu, keď sú však finančné rezervy všetkých ohrozených už dávno vyčerpané.

Na snímke kandidát na europoslanca v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu Michal Šimečka počas rozhovoru pre TASR 14. mája 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Kompenzácie nespomaľuje Brusel. Podľa Šimečku posielame málo žiadostí

,,Potrebujeme priame kompenzačné platby, ktoré štát proaktívne poskytne postihnutým zamestnávateľom a zamestnancom. Namiesto toho budú musieť ľudia opäť komplikovane vypočítavať a dokazovať po úradoch, že na pomoc majú nárok," uzavrel Šimečka.