Predstavitelia Európskej centrálnej banky súhlasili s ďalším výrazným zvýšením úrokových sadzieb až potom, ako si švajčiarska banka Credit Suisse zabezpečila pomoc od švajčiarskej centrálnej banky a trhy sa upokojili. Uviedli to štyri zdroje oboznámené so situáciou.

Členovia Rady guvernérov počas prvého dňa zasadnutia v stredu prakticky neustále zisťovali vývoj na trhu po tom, ako obavy z ďalšieho vývoja v Credit Suisse tlačili nadol akcie mnohých bánk v eurozóne a vyvolávali obavy z ďalšej finančnej krízy, uviedli zdroje. Švajčiarska centrálna banka však následne rozhodla o poskytnutí pôžičky pre Credit Suisse vo výške 50 miliárd švajčiarskych frankov (50,92 miliardy eur).

Viacerí guvernéri napriek tomu chceli počkať na výraznejšie upokojenie trhov a sadzby v marci ponechať na pôvodnej úrovni.

Niektorí analytici počítali s tým, že vzhľadom na najnovšie otrasy na finančných trhoch, banka zvýši úrokové sadzby iba o 25 bázických bodov. Zdroje však dodali, že o takomto riešení sa v ECB ani nediskutovalo. Debata bola iba o tom, či ECB zvýši sadzby o 50 bázických bodov, alebo ich nezvýši vôbec.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 Frankfurt - Na snímke prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová počas tlačovej konferencie vo Frankfurte vo štvrtok 16. marca 2023. ECB zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3,50 %. Banka tak zotrvala na pôvodných plánoch, napriek najnovším otrasom na finančných trhoch. FOTO TASR/AP 

President of European Central Bank Christine Lagarde speaks during a press conference in Frankfurt, Germany, Thursday, March 16, 2023, after a meeting of the ECB's gove
Neprehliadnite

Lagardová: ECB bude naďalej pokračovať v boji proti inflácii