Poľský prezident Andrzej Duda počas návštevy Kyjeva vyzval na odstránenie plynovodu Nord Stream 2 v Baltskom mori medzi Ruskom a Nemeckom. Uviedol to na rokovaní tzv. Krymskej platformy. 

Duda vyhlásil, že v súvislosti so vzťahmi s Moskvou už „neexistuje šanca na návrat k normálnosti". Zároveň vyzval na zavedenie nových pravidiel na odstránenie plynovodu Nord Stream 2, píše agentúra PAP.

Viacerí kritizujú projekt Nord Stream 2 

Poľsko spolu s ďalšími krajinami východnej Európy už dlhší čas kritizuje tento spoločný projekt Ruska a Nemecka, ktorý podľa nich upevňuje moc Kremľa nad Európou a ohrozuje bezpečnosť celého kontinentu.

Nemecká vláda odmietla plynovod uviesť do prevádzky ešte vo februári pre hroziaci ruský útok na Ukrajinu. V Berlíne má však projekt Nord Stream 2 stále svojich podporovateľov, pripomína DPA.

Duda: Krym je súčasťou Ukrajiny

Krymská platforma je medzinárodná diplomatická iniciatíva Kyjeva s cieľom hľadať cesty k obnoveniu ukrajinskej vlády nad anektovaným Krymom. Prvý summit platformy sa konal vlani v auguste.

„Krym je rovnakou súčasťou Ukrajiny, ako Gdaňsk či Lublin patria Poľsku, Nice Francúzsku, Kolín Nemecku či Rotterdam Holandsku," uviedol tiež Duda.

Ďalšie dôležité správy

Neprehliadnite

Nemecko plánuje využívať Nord Stream 2, ale inak, ako plánoval Gazprom