Poľský premiér Mateusz Morawiecki varoval pred prijatím eura. Tvrdí, že Chorvátsko po nedávnom zavedení jednotnej európskej meny zažilo chaos a strmý nárast cien.

„Prijatie eura v čase, keď máme vysokú infláciu, je ako liať olej do ohňa,“ povedal na tlačovej konferencii Morawiecki. Miera inflácie v Poľsku v decembri predstavovala 16,6 percenta, v novembri to bolo 17,5 percenta.

Chorváti zažívajú cenový šok

„Chorvátsko pred niekoľkými dňami prijalo euro, občania teraz zažívajú cenový šok,“ uviedol šéf poľskej národno-konzervatívnej vlády a dodal, že tento príklad by mal byť pre Poľsko varovaním. Úlohou poľskej vlády je podľa neho najskôr zabezpečiť, aby sa zárobky v Poľsku dostali na úroveň bohatších krajín Európskej únie. V súčasnosti sú pritom pod priemerom dvadsaťsedmičky.

Poľsko tento rok na jeseň čakajú parlamentné voľby a agentúra AP pripomína, že vláda na čele s euroskeptickým Právom a spravodlivosťou sa snaží „varovať“ verejnosť pred predstaviteľmi opozície podporujúcimi prijatie jednotnej európskej meny. Poľsko žiadny termín, kedy by sa tak malo stať, nestanovilo.

Väčšina respondentov nechce prejsť na euro

Podľa zverejneného prieskumu inštitútu IBRiS pre poľskú rozhlasovú stanicu Radio ZET je proti zavedeniu eura v Poľsku 64,2 percenta opýtaných, pre je naopak 24,5 percenta respondentov.

V Chorvátsku ceny niektorých tovarov od začiatku tohto roka výrazne stúpli. Vláda obvinila obchodníkov, že sumy zaokrúhľujú smerom nahor a varovala ich, že vytvorí „zoznam hanby", na ktorom sa objavia mená firiem, ktoré takto postupujú.

Ďalšie dôležité správy

Money,In,Hand,,Croatian,Kuna,And,Euro,,Concept,Of,Croatians
Neprehliadnite

Chorváti sú nespokojní. Tvrdia, že po zavedení eura všetko zdraželo