V Poľsku pre obavy z bojov v blízkosti ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne distribuovali jódové tablety regionálnym hasičským zborom, ktoré ich majú dať obyvateľom v prípade vystavenia rádioaktívnemu žiareniu. Podľa agentúry Reuters to vo štvrtok oznámil námestník ministra vnútra Blažej Pobožy.

Poľsko sa pripravuje na najhorší scenár

„Po medializovaných správach o bojoch blízko Záporožskej jadrovej elektrárne sme sa rozhodli... v predstihu podniknúť opatrenia vo forme distribúcie jódu," povedal Pobožy vo vysielaní súkromnej rozhlasovej stanice Radio Zet.

Zároveň všetkých občanov ubezpečil, že ide o „rutinné preventívne úkony, ktoré nás majú ochrániť v prípade situácie, ktorá, dúfam, nenastane".

Boje v okolí záporožskej elektrárne neutíchajú

Ostreľovanie okolia záporožskej elektrárne, ktorá je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe, poškodilo budovy v blízkosti jej šiestich reaktorov a nadzemné vedenia. Z ostreľovania elektrárne navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.

Miestny gubernátor a šéf vojenskej správy Oleksandr Staruch vo štvrtok informoval, že ruské jednotky vypálili na mesto Záporožie deväť rakiet, ktoré zasiahli hotel a elektráreň. Záporožie sa nachádza okolo 50 kilometrov od rovnomennej jadrovej elektrárne.

Ďalšie dôležité správy

KK12 - Na videosnímke zo 7. augusta 2022 pohľad na Záporožskú atómovú elektráreň pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny. Záporožská atómová elektráreň je najväčšou elektrárňou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily sa jej zmocnili ešte v marci. V uplynulých dňoch došlo v dôsledku ostreľovania k
Neprehliadnite

EÚ daruje päť miliónov tabletiek jodidu draselného na ochranu občanov Ukrajiny